Amerika'da Siyah olmanın ne anlama geldiğiyle inanç ve sanat yoluyla yüzleşmek

dunyadan

Aktif Üye
Mark Doox 1987'de Teksas'ta bir Doğu Ortodoks manastırına girdiğinde keşiş olarak kendisine bir çağrı yapılabileceğini düşündü. Bir yıl sonra durumun böyle olmadığını anladı. Ancak manastırın şapelinde başka bir şey buldu: İsa Mesih ve Meryem Ana'nın Bizans tarzı resimleri, büyük altın halelerin önünde duran sakin yüzleri. “Neredeyse fiziksel bir vizyona benziyordu” dedi.

İşte o zaman Doox ikonograf olmaya karar verdi. Ancak 1960'larda büyüyen siyahi bir adam olarak Doox, toplumda ve kilisede yaşadığı ırkçılıkla ve beyaz bir İsa'nın ikonlarını yaratma umuduyla mücadele etti.

“Düşündüm ki, bu maneviyatı ifade ederken Amerika'da siyahi olmanın ne anlama geldiğine dair varoluşsal sorunlarla da ilgilenebilmek harika olmaz mıydı?” dedi.

Doox, manastırdan ayrıldıktan sonra tam da bunu yaptı ve San Francisco'daki iki eşsiz ibadet yeri için ikonlar yarattı: koruyucu azizi caz efsanesi olan St. John Coltrane Kilisesi ve yakınlardaki azizlerin arasında azizlerin de yer aldığı St. Gregory of Nyssa Piskoposluk Kilisesi 90 kişi ve dört hayvan hep birlikte dans ediyor.

Doox'un dini komisyonları saygıdeğer kişilere yöneliyor ve genellikle siyah insanları kutsal figürler veya kutsal figürleri siyah insanlar olarak tasvir ediyor. Doox bu kutsal eserleri başkaları için yaratırken, kendi absürt hikayesini icat etti ve bu hikaye “The N -” başlıklı yeni resimli bir sanat kitabı haline geldi. Tanrı Sözü”.

Fantagraphics'in 27 Şubat'ta yayınlayacağı 366 sayfalık çalışma, silindir şapkalı ve zincirli, yüzünde abartılı, beyaz çerçeveli bir gülümsemeye sahip, siyah yüzlü bir figür olan Saint Sambo adlı bir karaktere odaklanıyor. Ozan hatırladı. Bu filmde Aziz Sambo kendisini bir alay konusu olmaktan çıkarıp halkının gerçek bir kurtarıcısına dönüştürüyor.

Tanrı'nın kalçalarının (“Tanrı'nın beyaz kıçı” olarak adlandırılan) resimlerini, Jemima Teyze rolündeki Meryem Ana'yı ve siyah harflerle yazılmış Meryem Ana ve Çocuk resimlerini içeren bu hikaye, yüze kışkırtıcı bir tokat gibi iniyor.

Northridge'deki California Eyalet Üniversitesi'nden Afrika araştırmaları profesörü W. Gabriel Selassie, “Mark, beyaz İsa fikriyle birlikte siyah insanlar tarafından dayatılan ve hatta onlar tarafından benimsenen bu âşıklık fikrini karikatürize ediyor” dedi.

65 yaşındaki Doox, bir röportajında ”Tanrı'nın N Sözü”nün ikonografın ilk kitabı olduğunu ve otuz yılı aşkın bir süredir devam eden ruhani yolculuğun doruğunu temsil ettiğini söyledi. Bunun “manastırın Ortodoks şapelinde sahip olduğum orijinal vizyonun gerçekleşmesi” olduğunu söyledi.

Üç çocuğun en küçüğü olan Doox, Columbus, Ohio'da doğup büyüdü. “Son derece fakirdik” dedi. Babasının bir elektrik şirketinde düzenli bir işi vardı; annesi hizmetçi olarak çalışıyordu.

Bir ilkokul öğretmeni Doox'un okuma başarısını bir karnede övdüğünde annesinin çok sevindiğini, çünkü kendisinin okuma yazma bilmediğini söyledi. Çizgi romanların (DC değil Marvel) ve kurguların (Kurt Vonnegut favorisiydi) tutkulu bir okuyucusu oldu ve lisesinin satranç ve tenis takımlarına katıldı. “Ben bir inektim” dedi. “Ama ben senin kıçını tekmeleyebilecek bir inektim.”

Liseden sonra Doox, Columbus Sanat ve Tasarım Koleji'ne kaydoldu. Orada bir kadın Doox'u kilisesine gitmeye davet etti. Çok güzel olduğunu söyledi ve gitti. Doox çok geçmeden İsa'yı, kendi deyimiyle “bu mistik aşk varlığı”nı buldu ve sanat okulunu tamamen bıraktı.

İlk kez sanat okulunda deneyimlediği her şeyi kapsayan sevgi duygusunu yakalamak için Hinduizm ve Hare Krishna hareketindeki izleri de içeren, devam eden manevi arayışını anlatırken, “Aramaya gittim” dedi.

Doox, cebinde 12 dolarla Kaliforniya'ya gitti ve kendini San Francisco'da buldu; orada sokaklarda yaşadı ve bir aşevine yardım etti. Burayı yöneten rahip, Doox'un çorba yapmaktan daha yüksek bir mesleği olduğuna inanıyordu ve bu yüzden Doox kendini Teksas'taki bir manastırda buldu ve burada azizlerin resimlerini kaz yumurtalarının yüzeyine nasıl kazıyacağını öğrendi.

Doox, San Francisco'ya döndüğünde elinde bir yumurtayla St. John Coltrane Kilisesi'ni ziyaret etti. Kaderin cilvesi olarak, oradaki rahip saksafoncunun ikonalarını çizecek birini arıyordu.

Kilisenin kurucu ortağı Başpiskopos Franzo King, “Bir pazar günü bu genç adam ortaya çıktı ve üzerinde bir simge bulunan bir kaz yumurtası vardı” dedi. “Ben de 'Kardeşim' dedim. Seni bekliyorduk.”

King, Coltrane'in “saygıya layık” olup olmadığından emin olamayarak Doox'un tereddüt ettiğini söyledi.

“Mark bir caz müzisyeni değildi” diye ekledi, “Coltrane hakkında hiçbir şey bilmiyordu.”

Doox sonunda işe koyuldu ve sevgi Tanrısı arayışını, müzisyenin 1965'te beğenilen albümünün adı olan Coltrane'in “yüce aşk” idealiyle ilişkilendirdi. Doox, ikonlarında Coltrane'i uçuşan beyaz bir cüppeyle, başının etrafı sarılmış halde tasvir ediyor. caz müzisyeninin tenor saksafonunda ilahi alevler yanarken altın bir haleyle. Bugün bu görüntüler hâlâ Doox'un en popüler eserleri arasında yer alıyor ve The New Yorker ile T: Haber Style Magazine'de yer alıyor.

Daha sonra Nyssa'lı Aziz Krikor Kilisesi haline gelen yerdeki kullanılmayan bir depoda resim yaptı. St. Gregory's'in kurucu ortağı Donald Schell, sanatçının aşevinde gönüllü olmadığı zamanlarda Doox'un orada çalışmasına izin verdi.

Doox, boyasını ve diğer malzemelerini depoda tutuyordu; Schell'in fark ettiği gibi, bir ocak ve bir kamp yatağı da vardı. “Bir noktada Mark'ın barakada yaşadığı anlaşıldı” dedi.

1998'de St. Gregory's tamamlandığında Schell, kiliseyi dans eden azizlerin ikonlarıyla doldurma planıyla Doox'a yaklaştı. Schell, “Mark şunu söyledi ve alıntı yapıyorum, 'Bu işi yapabilecek yeteneğe sahip olduğuma inanıyorum'” dedi.

O zamandan 2008'e kadar Doox, aralarında César Chávez, Sojourner Truth ve Anne Frank'ın da bulunduğu sevilen “azizlerin” olağanüstü portrelerini yaptı; Dans eden figürleri kilisenin kubbeli kısmının etrafında bir daire oluşturuyor.

Kilise bir sonraki aşama için fon toplama çalışmalarını durdurduğunda, Doox çeşitli şirketlere otomobil parçaları tedarik etti ve sonunda “Tanrı'nın N-Sözü” haline gelecek olan şey üzerinde çalıştı.

Doox, 2009 yılında Marshall'ın San Francisco Modern Sanat Müzesi'nde verdiği bir konferansta ünlü ressam ve heykeltıraş Kerry James Marshall ile tanıştı. Toplantı dört ay süren mentorlukla sonuçlandı ve Doox, Bizans görüntüleri ile Dadaizmin hiciv unsurlarının bir karışımı olan “Byz-Dada” adını verdiği görsel yaklaşımı geliştirmesine yardımcı olduğuna inanıyor.

O zamandan bu yana, Doox'un çalışmaları 2021 tarihli bir belgeselde (NPR'nin “Saint Coltrane: 'A Love Supreme' Üzerine İnşa Edilen Kilise”) yer aldı ve bilimsel metinlerde analiz edildi (Pennsylvania State University Press'in 2023 “Bizans Çalışmaları Sömürgeci Bir Disiplin mi?”) . .

Doox'un sanatı, polis şiddetine karşı yapılan protestolarda posterlerde ve tabelalarda da yer aldı. (“Ferguson'lu Meryem Ana” -bir silahın nişangahında siyah bir Meryem Ana'yı, elleri dua için değil, adanmışlık için havaya kaldırmış halde tasvir ediyor- şu anda New York'taki Aziz John the Divine Katedrali'nde sergileniyor.)

The N-Word of God'a gelince, kitap hem sevgi dolu bir emek hem de Doox'un çalışmalarının en büyük hit koleksiyonudur. Yine de kışkırtıcı temaları ve görüntüleri dostlarına ve müttefiklerine meydan okudu.

“Burada neler oluyor? Sadece gücendirmek mi amaçlanıyor?” diye merak etti Schell. “Bir ikon ressamının Tanrı'nın kıçını boyamasını sağlayan acı veren, kavgacı, öfkeli, açığa çıkan enerji nedir?”

Doox, işine katlanmanın zor olabileceğini kabul ediyor. Siyahileri insan olarak görmek Amerikan ruhuna zarar veriyor” dedi. “Çünkü o zaman şunu söylemeniz gerekir: 'Ne yaptık?' Sana nasıl davrandık?' – ve bu konu hakkında konuşmak isteyen pek fazla insan görmedim.”