Bir çocuğa not defteri verirseniz, yazmak için sizden süre isteyecektir.

dunyadan

Aktif Üye
John Schu, Naperville, Illinois'deki Linden Oaks Hastanesi'ne ergenlik çağında kabul edildiğinde, personel ona gri bir defter verdi ve onu her gün bu deftere yazmaya teşvik etti. Schu bir telefon görüşmesinde “Başlangıçta çok yazdım ama hiçbir şeyi paylaşmayı reddettim” dedi. “Bazı görevleri ben yapardım ama her zaman 'Kimse okuyamıyor' derdim.”

Ayakta ve yatarak tedavi programlarında iki yıldan fazla zaman geçirdi ve anoreksi, obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete ve depresyon nedeniyle tedavi gördü. Schu'nun orta sınıflara yönelik en çok satan romanı “Açlıktan Daha Gürültülü”, bu çetin sınavın kurgusal bir anlatımıdır (kafasındaki eleştiri saçan “ses” de dahil).

Ama o gri deftere dönelim. 1996'da Schu hâlâ Linden Oaks'tayken yeme sorunlarını tartışmak için uydu aracılığıyla “The Oprah Winfrey Show”a çıktı. Annesi Winfrey ile birlikte stüdyodaydı. Kucağında Schu'nun şiirlerini, geleceğe yönelik hedeflerini ve kalbinden çıkan bir çizimi tutuyordu.

Schu, “Psikiyatristim anneme defterimi vermişti” dedi. “Bundan sonra dürüstçe yazdığımı sanmıyorum çünkü ihanete uğramış hissettim. Güvenilmez bir anlatıcı oldum.” Şans eseri, baş kahramanı Jake Stacey'e şöyle yazdığında bir miktar katarsis yaşandı: “Yüzde 100 Jake olmasam da, sahneye çıktığımda yapabildiğimi dilediğim görevleri yapabildim. hastaneye kaldırıldı.”

Schu artık sınıfı sık sık ziyaret ediyor; haftada yaklaşık 1.500 öğrenciyle konuştuğunu tahmin ediyor ve her zaman yazmanın önemini vurguluyor. Schu, “Çocuklara söylemeyi en sevdiğim şey, hikayenin tamamını öğrenene kadar bilgisayara yazmayacağımdır” dedi. “Her taslak bir deftere yazılır. Onlara defterlerimin resimlerini gösteriyorum. Onlara her zaman dizüstü bilgisayarımın fiyatının 4,83 dolar olduğunu ve her kuruşuna değdiğini söylüyorum.”

Schu, 45 dakikalık sunumu sırasında önündeki yüzleri tarayarak dinleyiciler arasında not defterine herkesten daha çok ihtiyaç duyan öğrenciyi arıyor. Bir şeyler yaşayan çocuklara karşı belli bir hassasiyeti olduğunu anlattı; Jake gibi yer kaplamayı zor bulanlar. Schu, “Bir ağırlık görebiliyorum” dedi.

Schu ayrılmadan önce defterin spiraline bir kalem koyar ve onu seçtiği çocuğa verir. Bu konuyu pek fazla büyütmüyor; Kimseyi bunaltmak istemiyor: “Onlara her zaman şunu söylüyorum: 'Yazmaya başladığımda ilk sayfayı doldurmak çok korkutucu. Bunu zaten yaptım; Bütün sayfayı bir şiirle doldurdum. Yani dizüstü bilgisayar sizin için hazır ve en güçlü araçtır.'”