Bob Eckstein'ın sizin için mükemmel bir müzesi var

dunyadan

Aktif Üye
Eckstein yerli bir New Yorkludur ve Yukarı Manhattan'daki Met Cloister'dan çok da uzak olmayan bir yerde yaşamaktadır. 150 müzeden oluşan bir listeyle başladı ve sonunda bu listeyi kitapta yer alan 75 müzeye kadar daralttı. Bir yıldan biraz fazla bir süreyi kurumları ziyaret ederek, fotoğraflayıp eskizlerini çizerek ve küratörlerden, rehberlerden ve ziyaretçilerden hikayeler toplayarak geçirdi.

İllüstrasyonları, galerilerde yürürken ya da John Singleton Copley'in Boston Güzel Sanatlar Müzesi'ndeki “Watson ve Köpekbalığı” tablosu gibi bir sanat eserinin önünde dururken hissettiğiniz duyguyu yansıtıyor (eşi, sanatçı Tamar Stone bunu okuyor). Resmin sağındaki duvar plakası). Kitap üzerinde çalışırken Bay Eckstein, “Müzeyi mümkün olduğunca seksi ve heyecanlı kılmak için fotoğraflar çektim, birkaç eskiz yaptım ve ardından stüdyomda illüstrasyonlar yaptım.” dedi.

Bu konuşma uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Herkesin müzelerle ilgili ilk tanımı “seksi” ve “heyecan verici” olmayabilir.

Müzelere gittiğimde çok heyecanlanıyorum. 20 yıl önce müze insanı değildim. Eskiden müzelere giderdim ama artık müzelere takıntılıyım. Göreceklerimi göreceğim için çok heyecanlıyım. Son iki yılda çoğu insanın hayatı boyunca gördüğünden daha fazla sanat eseri gördüm. Kafam ilhamla dolu.

Bir gezgin olarak bir şehri ziyaret ettiğinizde mutlaka müzelere mi gidersiniz?

Evet, yapacağım şeylerden biri bu. İlk baktığım şeylerden biri, hiçbir şeyi kaçırmadığımdan emin olmak için orada hangi sergi ve gösterilerin olduğudur.

Hiç gerçekten aşık olduğunuz bir müze keşfettiniz mi?

Kitap için, Jurassic Teknoloji Müzesi adında, en sevdiğim müze haline gelen bir müzenin varlığından habersiz, görmek istediğim müzelerin bir listesiyle Los Angeles'a gittim. Tamamen bir gizem olması ve bu konuda daha fazla bilgi vermenin başka birinin deneyimini mahvedebileceği dışında bu konuda pek bir şey söyleyemem. Şimdiye kadar gittiğim en muhteşem müzelerden biri. Ona müzelerin Andy Kaufman'ı demek hoşuma gidiyor.

Kitapta mutlaka Kötü Sanat Müzesi'nden Metropolitan Sanat Müzesi'ne kadar çok çeşitli müzeler var. Bunlar listeye nasıl girdi?

Bir müzeyi oluşturan birçok faktör vardı. Bunlardan biri eğlence değeriydi, herkes için bir müze olmasını sağlamak ve herkesin güzel sanatlara yeteneği olmadığını anlamaktı. Herkesin orada kendileri için bir müze olduğunu görmesini istedim.

Müzelerle tanışması başlangıçta pek iyi gitmedi.

Çocukluğunda ilk kez müzeye götürülen herkesin belli bir direnci olduğunu düşünüyorum, tekmeleyerek, çığlık atarak oraya gidiyorlar. Benim durumumda annem beni Washington DC'deki Smithsonian'a götürdü ve orası oldukça kuruydu, çok fazla kitap okunuyordu ve pek de heyecan verici değildi.

Müzelerden nefret eden bir çocuk nasıl müze aşığı olabilir?

Çoğu durumda onların ilk heyecan verici müze deneyiminin Amerikan Doğa Tarihi Müzesi olduğunu düşünüyorum. Orada okunacak daha az şey var, okunamayacak kadar karanlık. Bence bunun gibi müzeler çocukların neyin eğlenceli olduğuna dair bakış açısını hızla değiştiriyor. Sizden sadece 3 metre uzakta doldurulmuş bir boz ayıyı görmekten daha heyecan verici bir şey olamaz.

Çoğu müze, bir kişinin müzeyle kişisel bağlantısı hakkında bir hikaye anlatır; örneğin otomotiv işçisi olan babası onu Detroit Sanat Enstitüsü'ndeki Van Gogh sergisine götüren kadın gibi.

Hikayeler kitabın tamamı için çok önemliydi çünkü ona hayat veriyorlar. Müzelerdeki sanat eserleri insanların beklediği bir şey ama beklemedikleri şey ise müzelerde tüm bu dramanın yaşanıyor olması, insanların ve onların ilişkilerinin başına gelebilecek farklı şeyler.

Bu hikayeleri nasıl seçtiniz?

En iyi öyküleri adlandırmak zor bir karardı ama elbette bazıları benzerdi. Bir müzede ancak bu kadar çok evlilik teklifi hikâyesi bulunur.

Müzede evlenme teklif etmek popüler mi?

Bu doğru. MASS MoCA'da ışık kurulumu olan bir oda var. Ve o kadar aydınlık ki sanki bir bulutun üzerinde yüzüyormuşsunuz gibi ufuk çizgisi kayboluyor.

James Turrell'ı mı?

Evet. Ve bu odaya giren herkesin ayakkabılarının üzerine koruyucu ayakkabı giymesi isteniyor çünkü odanın tamamı sanat eseri. Korumayı düzenleyenler, dizlerinden birinin üzerine üçüncü bir parça konulmasını istediklerinde birisinin teklif etmeye hazır olduğunu biliyorlar.

Frick Koleksiyonu, halılarının belirli bölgelerde giyildiğini ve aşınmaya göre hangi sanat eserlerinin en popüler olduğunu söyleyebildiklerini açıkladı.

Philadelphia'daki Mutter Tıp Müzesi'nden bahsediyorsunuz ve “ıslak numune kavanozları” tanımınız beni biraz şaşırttı. Bunların organlar ve buna benzer şeyler olduğunu varsayıyorum.

Peki, korkmalısın. Fear Factor müzesi gibi. Ancak tıp tarihine ilginiz varsa mutlaka görülmesi gereken bir eser. Ve bariz sebeplerden dolayı çocukların gitmeyi sevdiği bir müze.

İğrenmek ve korkmak mı istiyorsunuz?

Kesinlikle. Çoğu çocuk için. Şahsen ben araba müzesine gitmeyi tercih ederim ama bunun nedeni ben bir pısırık olmam.

Haberler Travel'ı takip edin Şu tarihte: instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları almak ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekteki bir tatilin mi hayalini kuruyorsunuz yoksa sadece koltuğunuzdan mı seyahat ediyorsunuz? Bizim göz atın 2024'te ziyaret edilecek 52 yer.