Brian Friel ve onun efsanevi Ballybeg’ini ararken

dunyadan

Aktif Üye
Oyun yazarı Brian Friel, dik ve çimenli, rüzgarın savurduğu bir tepede, sözde yeni mezarlığın en üst sırasında, üzerinde geleneksel bir Aziz Brigid Haçı resmi bulunan karanlık, parlak bir levhanın altında gömülü yatıyor. İrlandalı bir sembol sazlardan dokunmuştur.

İrlanda’nın kuzeybatı köşesindeki bu küçük mezarlık, vadinin, tepelerin ve County Donegal’deki küçük Glenties kasabasının nefes kesen manzaralarını sunuyor; burası bazı açılardan Friel’in son dinlenme yeri için garip bir seçim. 1929’da doğduğu yer değil; Kuzey İrlanda sınırının karşısındaki Omagh’tı. 2015’te öldüğü yer burası değil; Burası Greencastle’dı, biraz daha kuzeyde, Donegal İlçesi’nde, deniz kenarında.

Ama muhtemelen kafasında çok fazla zaman geçirdiği bir yer burası. Glenties (2022’de nüfus 927), çocukken yazın gittiği annesinin memleketi. O, şehrin oğlu değil torunuydu ve Haberler eleştirmeni Mel Gussow’un 1991 tarihli bir profilinde iddia ettiği gibi, “Sean O’Casey ve John Millington Synge ile eşit bir yazar”, en saygın İrlandalılardan ikisi oldu. Kanondaki oyun yazarları.

Glenties’in şöhrete ulaşması ve Hollywood’la bağlantı noktaları Friel sayesindedir. Yazılarında burayı Ballybeg adında bir yere dönüştürdü: Annesi ve teyzelerinden ilham alan ve bu beş kişiyi “Anısına…” adadığı en ünlü “Lugnasa’da Dans” (1990) da dahil olmak üzere pek çok oyununun sahnelendiği yer. cesur olanlar Glenties’in kadınları.

İrlanda Repertuar Tiyatrosu’nun Friel Projesi Off-Broadway, Tony Ödülü sahibi Doug Hughes’un yönettiği, İrlanda’yı İngilizleştirmeye yönelik 19. yüzyıldan kalma bir İngiliz sömürge projesini konu alan “Translations” (1980) ile başlayarak bu sezon Ballybeg oyunlarından üçünü canlandıracak. “Çeviriler”e gidin. 3 Aralık. Çehov’un düşüş dönemindeki bir zamanların büyük Katolik ailesinin ortasında geçen Aristokratlar (1979), Ocak ayında vizyona girecek ve İrlanda Temsilcisi’nin sanat yönetmeni Charlotte Moore tarafından yönetilecek. Mart ayında İrlanda Temsilcisi yapım müdürü Ciaran O’Reilly’nin yönettiği, genç bir adamın Ballybeg’den Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yola çıkmaya hazırlandığı “Philadelphia, Here I Come!” (1964) filmi.

Friel’in ölümünden sonra eleştirmen Michael Billington, onu “neslinin en iyi İrlandalı oyun yazarı” olarak nitelendirdi ve “sürgün ve göç, Kuzey İrlanda’nın siyasi sorunları” ile ilgili bir dizi eserden alıntı yaptı. [and] Belleğin öznel doğası.” Kendisi, tüm bunların “dile olan tutkusuyla, tiyatronun ritüel doğasına olan inancıyla ve kapsamlı anlayışıyla bağlantılı olduğunu” açıkladı.

Bir telefon röportajında O’Reilly şunları söyledi: “İrlanda Temsilcisi’nin şair ödülü diye bir şey varsa, bu Brian Friel olurdu”: İrlanda kimliğinin doğasını araştıran entelektüel açıdan meraklı, son derece anlayışlı bir oyun yazarı. Friel, İrlanda’nın küçük kasaba yaşamını derinlemesine araştırırken, aynı zamanda ondan kaçma dürtüsünü de fark etti – ya da O’Reilly’nin sözleriyle: “Bırakın beni defolup gitsin.”

Glenties’ten bile daha küçük olan County Cavan’daki memleketinden ayrıldığında 19 yaşında olan O’Reilly, “Oyunlarının çoğu bundan uzaklaşmak ve bundan kurtulma ihtiyacıyla ilgili” dedi.

Adı Baile Beag İrlanda dilinde “küçük kasaba” anlamına gelen gerçek Ballybeg elbette yalnızca Friel’in oyunlarında var. Ancak bu parçalarda Glenties’in yankıları, Glenties’te de bu parçaların yankıları duyulabiliyor.

Ve eğer oraya gidip onu ararsanız, benim Eylül ayının sonunda yaptığım gibi, onu bulacaksınız; annesinin çalıştığı varsayılan postane çoktan gitmiş olsa ve ardından Costcutter’da uygun bir şekilde gizlenmiş bir şube gelse bile – Süpermarket, çok hareketli bir yer. ana cadde boş vitrinlerle dolu.

Yolun bir ucunda, elektrikli araç şarj istasyonuna yakın bir oda ve kahvaltı tesisinde kaldım, bu da Glenties’in bir 21. yüzyıl şehri olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Diğer yanda, web sitesi 25 yıl önce “Lugnasa’da Dans”ın film uyarlamasının yıldızı Meryl Streep’in “yerel gala gecesi” orada kaldığı olayı anan bir otel var. Arada, bir yaratıcı sanatlar merkezi ve hediyelik eşya dükkanında Lughnasa – Friel’in oyununun anlatıcısının açıkladığı gibi “pagan tanrı Lugh’un bayram günü” ve bir Şükran Günü ziyafeti var. onların adlarında.

Hayatında çoğu Ballybeg oyunu olan bir düzine Broadway prodüksiyonu varken (kasabanın dışında çok önemli, ürkütücü bir olayın gerçekleştiği 1979 yapımı Faith Healer dahil), Friel rustikliği duygusallaştırmaya pek yatkın değildi.

Ancak Friel’in komedisi The Communication Cord’da (1982) Ballybeg’li bir kadının söylediği gibi, dışarıdakilerin bu yönde bir eğilimi var: ‘Yabancıların böyle bir yer hakkında nasıl tuhaf fikirlere kapıldığını bilirsiniz; ve yabancılar en kötüsü.”

Ancak bir ziyaretçi “Bana cevabını ver, yap!” (1997): “Bu vadinin manzaraları nefes kesici,” rahatlıkla İrlanda dilindeki adı “Na Gleannta” “vadiler” anlamına gelen Glenties’ten bahsediyor olabilir.

Şehir, kendisini çevreleyen Blue Stack Dağları’nın nefes kesen manzaralarını sunuyor; benim yaptığım gibi, Dublin’den buraya yolculuk, dar, dolambaçlı bir yoldan, devrilen güzelliğe kadar tehlikelerle dolu bir macera haline geliyor.

50 YILI AŞKIN SÜREDİR1890’lardan itibaren Glenties’te bir demiryolu durdu. Ana Caddenin hemen köşesinde bölgenin tarihinin rahat bir deposu olan St. Connell’s Museum’da bunu öğrendim. Friel materyallerinin koleksiyonu esas olarak gazete kupürlerinden (daha fazla Meryl) ve eski gösteri posterlerinden (Liam Neeson ve Stephen Rea’nın, Translations’ın orijinal kadrosunda Derry’de olduğunu bildiren poster gibi) oluşuyor.

Friel’in 1959’da Irish Times için yazdığı arsız bir makalenin metni de var; burada Friel, Glenties’i ulusal Tidy Towns yarışmasında art arda ikinci bir galibiyet almaya teşvik ediyordu. “Annemin halkı MacLoones’du” diye belirtiyor ve alaycı bir şekilde onların bu “Düzen Mekkesi”nin “doğrudan soyundan” geldiklerini iddia ediyor.

Ailenin yaşadığı kır evi, Lughnasa’da Dans’a ilham veren yoksul kız kardeşlerin evi Glenties’te, Friel’in büyükbabasının istasyon şefi olduğu eski tren istasyonunun yakınındaydı. Evin sahibi Brian Friel Trust’ın, şehrin başka bir yerinde bir kültür merkezi açma planları olduğu bildiriliyor.

Caddeden başlayan yol, dallardan oluşan alçak bir gölgelik altındaki eski aile evine gidiyor. Sonra, bir açıklıkta, yosun kaplı merdivenleri ve kapının yanında altın harflerle yazılmış bir plaketle kirli ve ıssız görünüyor. “’Defneler’” deniyor ve evin adı da bu. “Brian Friel, Meryl Streep ve Sophie Thompson tarafından açıklandı. 24 Eylül 1998.”

Ve burada, 1936’daki hayali Ballybeg’de geçen bir hatıra olan Lughnasa’da Dans’ın yumuşak ışıltısı, fazla dünyevi, fazla kasvetli ve şiirin fazla dokunmadığı bir gerçeklikle sert bir şekilde çarpışıyor. Ama aynı zamanda – belki de plak ve kasvetten dolayı – bir tarih kalıntısından çok bir sergiye benziyor.

“Çeviriler” (Ballybeg’den bir karakterin konuşma sırasında biraz şaşırtıcı bir şekilde Glenties’ten bahsettiği) bir yüzyıl önce, 1833’te, İngilizlerin tüm İrlanda’nın haritasını çıkardığı ve İrlanda’daki her yer adını İngilizceye çevirdiği dönemde geçiyor. Büyük Kıtlık’ın üzerinden on yıldan fazla zaman geçti ama iş imkanları kısıtlı (Friel’in oyunlarında da görülen bir konu) ve hasatların bozulacağı korkusu bazı yöre halkını tedirgin ediyor.

“Tatlı Tanrım,” diye alaycı bir şekilde cevap veriyor bir başkası, “Baile Beag’de patatesler hiç başarısız oldu mu? Peki, hiç yaptılar mı? Asla!”

Glenties’in Ana Caddesindeki, belli belirsiz kuzeyi gösteren ok tabelasının yanından geçerseniz, kasabanın kıtlık mezarlığını asla bulamazsınız. Google Haritalar’a başvurduğunuzda size konumun “geçici olarak kapalı” olduğu söylenecektir. Öyle değil.

GPS’imin gösterdiği ev grubunun arkasına park ettiğimde, mor kazaklı bir adam hemen neden orada olduğumu öğrenmek için ortaya çıktı. Daha sonra metal bir barikatı mezarlığın girişinden uzaklaştırdı – “Bu sadece geçici bir şey” dedi – ve beni içeri aldı. Ayaklarımın altındaki parlak yeşil çimenler o kadar yumuşaktı ki ben öyle söyledim, adam da buranın muhtemelen yıllar önce tarım arazisi olması gerektiğini söyledi. Koyunlar tepenin dibinde otluyordu.

Mezarlıkta İrlandaca yazılmış tek bir işaret var: 1846’dan bu yana orada gömülü olan ölülerin anısına 20. yüzyıldan kalma bir anıt. Bu, patates mahsulündeki başarısızlığın İrlanda kırsalında yoksulluğu bir bela haline getiren Büyük Kıtlığı tetiklemesinden sonraki yıl. Glenties’in çalışma evindeki çaresiz yoksullar arasında hastalık yayıldı. Ölen mahkumlar arka bahçeye gömüldü.

O kadar çok sefalet örtbas edilmişti ki, o kadar baştan çıkarıcı bir kırsal ortam vardı ki, bana Friel gibi geldi.

Arabaya geri döndüm ve yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki Atlantik Okyanusu’na doğru yola çıktım; burada Inishkeel adası ve onun ortaçağ manastır kalıntıları, Narin/Portnoo Plajı’ndan çok da uzak olmayan bir yerde suyun karşısında yer alıyor. Sular çekildiğinde, açıkta kalan bir kum şeridinden geçerek oraya yürüyebilirsiniz, ancak orada mahsur kalmak istemiyorsanız, gözünüzün zamanı yakından takip etmesi ve adadaki bir kapının üzerine asılan ve sizi uyaran bir tabelaya dikkat etmeniz gerekir. , gerçeküstü, “Dikkatli olun.” boğa.” (Boğa görmedim.)

Inishkeel’de vahşi ve zamansız bir şeyler var. Ana karadaki evleri ve ilerideki tepelerde dönen rüzgar türbinlerini görmek için kıyıya bakmanız gerekse bile, tam bir ıssızlık: ürkütücü eski ve huzursuz olanın yan yana gelmesi, bu çok Friel.

Glenties’in kıyı şeridi yoktur, ancak Ballybeg’in en az bir açık deniz adası vardır: The Gentle Island’da (1971), Inishkeen olarak adlandırılır; Oyunda Gizem Adası olarak tercüme edilen Oilean Draiochta başlıklı “Harika Tennessee” (1993). Her iki ada da Inishkeel kadar gelgitlere bağımlı değildir; oraya gitmek için bir tekneye ihtiyacınız vardır; ancak her birinin gerçek adanın geçmişinden biraz ortak noktası vardır.

Friel bu parçalarda orijinal, efsanevi ve ruhsal olandan yararlanıyor. Ve belki de orada bulunduğum günün gri ve soğuğundan ve yüzümü acıtan minik yağmur damlalarındandı. Ancak bu harika, kayalarla kaplı adada, tüm bu güçler tamamen bir araya getirilebilir görünüyordu – Donegal İlçesi’ndeki güzel Ballybeg’in yakınında bir yerde.