David Sedaris'in ilk resimli kitabı ve Ian Falconer'ın sonuncusu

dunyadan

Aktif Üye
Kim iyi görünüyor? Kim değil? Bunlar Kid Lit'in bugünlerde çoğunlukla kaçındığı karmaşık sorular.

Daha geçen yıl Puffin Books, Roald Dahl'ın çocuk kitaplarının yeniden basımlarından “çekici”, “şişman” ve “yaşlı cadı” gibi tanımları kaldırdı. Bunun aptalca olduğunu düşündüm; bırakın Dahl, Dahl olsun; Bunu öğretilebilir bir an olarak kullanın – ancak dürtüyü anlıyorum. Hepimiz güzeliz! Piyasa sadece sinema ekranlarında ve Instagram'da değil, aynı zamanda okulda ve oyun alanlarında da farklı bir şey konusunda ısrar ediyor.

Dört yeni resimli kitap, bedenin olumsuzluğuyla flört etmeye ve çekiciliği sayısız açıdan keşfetmeye cesaret ediyor.

Büyük haber şu ki OLDUKÇA ÇİRKİN (Çizgi Film, 32 sayfa, 18,99 dolar, 5-7 yaş arası), David Sedaris ve merhum Ian Falconer (“Olivia” ile tanınır) tarafından – bir rüya takımı. Keşke kitabı daha çok sevseydim.

İki kelimelik bir tez olan başlık zekice ve kahraman Anna Von Ogre -evet, genç bir dev- çiçekleri ezmek gibi türe uygun şeyler yaparak çekici, Olivia benzeri bir yaşama sevinci sergiliyor. Anna aynı zamanda “korkunç” suratlar yapmaktan da hoşlanıyor ve bir gün “en korkunç surat”ı yapıp iki diş dişli ve burnunun ucunda bir siğil olan normal yüzünü Emma Stone'unkine daha çok benzeyen bir şeye dönüştürdüğünde, ailesi dehşete düşmüş. Daha da kötüsü, yüz sıkışır; Acı, iç güzelliğe tam anlamıyla bir değişim katan bir çözüme ulaşılana kadar devam eder (ve çok küçükler için biraz iğrenç olabilir).

Kitapla ilgili çekincem, geleneksel estetik düzeni tersine çevirse de onu baltalayacak pek bir şey yapmadığı yönünde. Belki de niyet bu değildir. Belki “Oldukça Çirkin”in sadece eğlenceli olması gerekiyordu. Nedir! Ama eğer eğlenceli bir “Kötü iyidir, çirkin güzeldir” hikâyesi havasındaysanız ilk önce “Shrek!”e yönelirim. veya Charles Addams'ın karikatür koleksiyonu.

NASIL KORKUNÇ! (Transit Çocuk Baskıları, 40 sayfa, 18,95 ABD doları, 3 yaş ve üzeri)Claire Lebourg tarafından yazılan ve resimlenen, Fransızcadan Sophie Lewis tarafından çevrilen, mutlak bir zevktir. Onun kahramanı, büyük bir hortumu olan, muhtemelen bir güve veya sivrisinek olan bir tür böcek olan Paty adında bir sanatçıdır. Bu nedenle Lebourg, okuyucuları en başından itibaren kalıpların dışında düşünmeye teşvik ediyor.

Yaklaşan bir sergiyle birlikte Paty, hiçbiri sonuçtan memnun olmayan üç arkadaşının (bir örümcek, bir tırtıl ve bir karides) portrelerini çiziyor. “Bu korkunç! …BUHARLI BİR DENİZ ATINA benziyorum!” diye bağırıyor portresinin Mona Lisa'nınkine daha çok benzeyeceğini hayal eden karides. Ancak Paty'nin açılışında resimlerin övüldüğünü duyunca deneklerin fikirleri değişir.

Lebourg'un çekici çizimleriyle daha da komik hale getirilen, Küçük Kırmızı Tavuk klasisizminin dokunuşunu taşıyan komik bir benzetme.

öncülü HER KIRIŞIKLIĞIN BİR HİKAYESİ VARDIR (Groundwood, 36 sayfa, 21,99 ABD Doları, 3 yaş ve üzeri)Man Booker Uluslararası Ödülü sahibi İsrailli yazar David Grossman ve İtalyan illüstratör Ninamasina'nın yazdığı hikaye basit: Bir çocuk büyükbabasının kırışıklıklarını merak ediyor.

“Onları nasıl aldın?” diye soruyor. “Kırışıklıklar acıtır mı?” “Ah hayır,” diyor büyükbaba gülümseyerek. Bazı çizgilerin yaşla birlikte geldiğini, bazılarının ise endişeden kaynaklandığını açıklıyor. Çocuğa, “Ama benim de mutluluk ve gülme çizgilerim var” diyor. “Mesela bu yanağımdaki. Her şeyin sen doğduğunda başladığına neredeyse eminim.”

Grossman'ın İbranice'den Jessica Cohen tarafından çevrilen metni nazik, anlaşılır ve sevecendir. Ninamasina'nın mürekkep dolu çizimleri de oldukça güzel, ancak bazı çocukların dikkatini çekemeyecek kadar müstehcen olabilir. Ancak genç okuyucular, yaşın fizikselliğiyle ilgili endişelerini gideren bir kitabı takdir edeceklerdir. Keşke büyükannemin ellerindeki damarlara hayran kaldığımda ve korktuğumda böyle bir şeye sahip olsaydım.

En sevdiğimi sona sakladım: PEPPER & ME (Hippo Park, 48 sayfa, 18,99 dolar, 4-8 yaş arası)Haberler/New York Halk Kütüphanesi'nin yıllık en iyi resimli çocuk kitapları listesine üç kez giren Beatrice Alemagna tarafından yazılmıştır. Son eserine örnek bir çocukluk kazasıyla başlıyor: isimsiz anlatıcı dizini kaşıyor. “Bebek gibi ağladım” diye itiraf ediyor. “Bacağımdan aşağı damlayan bir korku filmi gibiydi. Hiç bu kadar çok şey görmemiştim. kan. Biz çocukları gerçekten korkutan o kelimeyi söyledim.” Bu sesi nasıl hemen sevmez ve güvenmezsiniz?

Hikayesi, başlangıçta hararetle kaybolmasını dilediği dev yara kabuğuna (bir hamburger büyüklüğünde (“yiyemediğim hariç”) odaklanan isteksiz bir aşk hikayesidir. Ancak ikisi rahatlamayı başarıyor: “Beni her yerde takip ettiğinden, hiçbir zaman sahip olamadığım köpek yavrusuna ithafen ona Pepper adını verdim.” Pepper küçülüp yere düştüğünde, anlatıcı yara kabuğunun yasını tutar: “Onu boynumun kıvrımlarında buldum.” sayfalar gizlendi. Şimdi ne kadar küçük ve sevimli görünüyordu. O da benim kadar üzgün görünüyordu.” Alemagna'nın yanıltıcı derecede sıradan illüstrasyonları bu kaybı mükemmel bir şekilde yansıtıyor; Ruh halinize ilişkin algınız şaşmaz. Burada biraz kapris var ama aynı zamanda çocukların vücutlarının onlara sunduğu iğrenç ama büyüleyici sürprizleri işleme biçiminde de bazı gerçekler var.