Dört Yeni Suç Kitabı – Haberler

dunyadan

Aktif Üye
Amerika'da nesiller boyu siyahi insanlara verilen zararın telafisi mümkün olabilir mi? Jahmal Mayfield ilk romanında şöyle yazıyor: DUMAN KRALLARI (Melville Evi, 388 sayfa, ciltsiz, 19,99 dolar)bu soruyu provokatif bir uç noktaya taşıyor.

Polis memurları 17 yaşındaki Darius Evers'i öldürdüğünde, siyasi aktivist olan büyük kuzeni Nate, yalnızca “başka bir Twitter hashtag'i, başka bir mum ışığı nöbeti, başka bir grafiti anıtı” değil, gerçek adalet ister. Eski cinayetler – “çoğunlukla linçler” – hakkında okumaya başlar ve Darius'un erkek kardeşi Joshua ve iki yakın arkadaşıyla birlikte uzun zaman önce ırksal nefret suçu işleyen kişilerin torunlarını kaçırmaya başlar. Dörtlü, kurbanlarını ancak haftada yüzlerce doları gizli bir hesaba yatırmayı kabul ettikten sonra serbest bırakıyor. Nate, “Bunu bir topluluk oluşturma fonu olarak düşünmeyi seviyoruz” dedi. “Ama buna tazminat olarak bakabilirsiniz.”

Planları, bir gün feci bir şekilde başarısız olana kadar işe yarar ve hepsine beyazların üstünlüğünü savunanların ve intikamcı polislerin rollerini verir. Her şey alevler içinde kalırken Mayfield kendini tamamen utanmış halde bulur.

Mercedes Spivey, Teresa Dovalpage'in kahramanı SON GÖRÜLDÜ HAVANA'DA (Soho Crime, 343 sayfa, 27,95 dolar) Havana Gizemleri serisinin beşinci filmi, annesi ortadan kaybolduğunda ve bir asker olan babası savaşta öldürüldüğünde Küba'da küçük bir çocuktu. Babaannesi Mamina, onun yetiştirilme tarzıyla ilgilendi ve hayatın normal bir şekilde devam etmesi konusunda ısrar etti. Mercedes yıllar sonra yaşlanan büyükannesine bakmak için Küba'ya döndüğünde, kocasının yakın zamanda ölmesi onun “normal”in çoğu zaman mümkün olmadığını bildiği anlamına gelir.

Ama belki de Küba'ya dönmek, Mercedes'in sonunda annesi Sarah'nın başına gelenleri öğrenebileceği anlamına gelebilir. Mamina ayrıntılar konusunda çekingen davranmaya devam etse de aile üyeleri ekmek kırıntıları sunarak Mercedes'i macera ve entrika dolu bir yola sokar. Dovalpage, bir cinayetin gizemiyle (Sarah'nın başına gelenler oldukça açık bir şekilde ortaya çıkıyor) daha çok, aile bağlarının on yıllar boyunca nasıl zayıflayıp yine de güçlü kalabildiğini keşfetmekle ilgileniyor.

Erin Young'ın 2022'deki ilk filmi The Fields, o zamanlar incelemeye fırsat bulamadığım bir eksiklikti, Young'ın devamı ile düzeltebileceğim bir gözden kaçırma. ORİJİNAL GÜNAHLAR (Flatiron, 352 sayfa, 28,99 dolar). Başrolünde Iowa dedektifi Riley Fisher'ın yer aldığı her iki kitap da güçlü bir Ortabatı duygusu ve Amerikan polis soruşturmalarına ustaca bir aşinalık aktarıyor; daha önce Robyn Young olarak tarihi romanlar yazan Young'ın İngiliz olduğu göz önüne alındığında, bu daha da etkileyici.

Artık bir FBI çaylağı olan Riley, uzun bir aradan sonra Des Moines'te Sin Eater olarak bilinen bir seri tecavüzcü ve katil ortaya çıktığında, yeni seçilen Iowa valisine yönelik tehditleri araştırmakla görevlendirildi. Riley bir bağlantı olduğuna inanıyor ancak rapor verdiği kıdemli ajanın teorileri için fazla zamanı yok. “Yalnız çalışıyorum. Her zaman öyle yaptım” dedi ona anlamlı bir şekilde. “Güven bana Riley, beni düşman olarak istemezsin.”

Riley, FBI saha ofisinde kime güvenebileceğini merak ederken, aynı zamanda Riley'nin erkek kardeşinin en iyi arkadaşı tarafından tecavüze uğradığı uzun geceyi asla yaşamayan dağınık, karmaşık ailesiyle de uğraşmak zorundadır. Yapılacak olan eve dönmektir ama eğer FBI ile anlaşamazsa başka seçeneği kalmayacaktır.

FIRTINA ALTINDA (Hogarth, 400 sayfa, ciltsiz kitap, 19 dolar) Christoffer Carlsson'ın geçen yılın olağanüstü filmi “Blaze Me a Sun”ın devamı değil, ancak öncüsü – ilk olarak 2019'da İsveç'te yayınlandı ve Rachel Willson-Broyles tarafından güzel bir şekilde yeniden çevrildi. Ancak İngilizce yayın sırasının neden tersine çevrildiğini anlıyorum çünkü bu roman hala çok iyi olsa da daha sonraki çalışmalar için bir prova gibi geliyor.

1994'te yanan bir çiftlik evinde genç bir kadının cesedi bulunduğunda çözüm kısa sürede netleşti: Cinayetti, bunu erkek arkadaşı yapmıştı, dava kapanmıştı. Ama arkadaşın yeğeni İsak için; tutuklama memuru Vidar Jörgensson; ve tüm Marbäck belediyesi için kapatma, yakında yerle bir olacak bir efsanedir.

Isak ve Vidar'ın karakter gelişimleri (ve trajedileri) gerçek bir anlatım gücüne sahip; ancak Carlsson aynı zamanda bağnazlığı, kadın düşmanlığını ve yerliciliği keşfetmeye de yer bırakıyor; her ne kadar Blaze Me a Sun'daki kadar kusursuz ve organik olmasa da. Yine de bir sonraki kitabı olan “Yaşayanlar ve Ölüler” için umutlarım yüksek.