Geddy Lee’nin anılarında aile sürekli nakarattır

dunyadan

Aktif Üye
Geddy Lee’nin anı kitabı My Effin’ Life, sezonun ünlü bir yazarının ses biçiminde en iyi durumda olmayan tek anı kitabı olma özelliğini taşıyor. Kanadalı rock’çıya suç yok; 16 saat 20 dakikalık anlatımı kahramanca. Ancak işitsel yoldan giderseniz, sayfalara dağılmış sınıf resimlerini, aile fotoğraflarını ve sahne arkası çekimlerini (70’lerin saç modeli!) kaçıracaksınız. Lee, yanlış göbek adını kullandığı için annesini nazikçe eleştiren bar mitzvah davetini bile ekliyor.

Bu eserlerden kitabın en dokunaklı ve unutulmaz bölümleri ortaya çıkıyor; bunlar arasında Lee’nin ebeveynlerinin Holokost sırasındaki üzücü deneyimlerini özetlediğini öğrenen bir hayranın çektiği bir fotoğraf da var. Fotoğraf ve video arşivlerini aramak için yapay zekayı kullanan bir web sitesi olan From Numbers to Names’in yardımıyla, Lee’nin Bergen-Belsen’deki yerinden edilmiş kişiler kampındaki akrabalarının birkaç fotoğrafını buldu.

Lee bir telefon röportajında, bu tanıdık yüzlerin hayal bile edilemeyecek durumlardaki görüntülerini anlatırken, “Huşu içindeydim” dedi. “Annemin bize aktardığı tüm bu hikayelerle büyüdüm, ancak tüm kutucuklar kronolojik bir şekilde işaretlenmedi.”

1995 yılında Lee, Bergen-Belsen’in kurtuluşunun 50. yıldönümünü anma töreni için annesi Mary Weinrib’e Almanya’ya ve ardından doğduğu Polonya’ya eşlik etti. Ölüm kampının arındırılmış, modern enkarnasyonunda plastik tavuk yemeği yerken Lee’nin annesi yetişkin çocuklarına bir duyuru yaptı: 49 yıl önce Lee’nin öldüğü sırada ölen babası Morris Weinrib ile evlendiği odada oturuyorlardı. 12 idi. (Lee’nin anılarındaki bir başka çarpıcı görüntü: annesinin, babasının hayatta kaldığı yedi kampın el yazısıyla yazdığı listesi.)

Lee, “Bize döndü ve evet, bu odanın olduğunu söyledi” dedi. “Ve sonra o konuşurken, karşısındaki bir kadın onun adını sordu. Sadece birbirlerini kamptan tanıdıkları değil, özgürleştirildiklerinde aynı kışlada oldukları da ortaya çıktı.”

25 yıl boyunca Lee, o gezinin görüntüleri çekmecede dururken kendini suçlu hissetti. Annesi ölmeden kısa bir süre önce nihayet salgının ilk aylarında ona ulaşmıştı. Oradan kitap, Lee’nin işbirlikçisi olan Daniel Richler ile gönderilen bir dizi e-postadan doğdu. En hafif tabirle yoğun bir projeydi. Lee, pencereleri açık, güneşli bir odada çalışıyordu; Bazen karısı öğleden sonraları hâlâ bornozuyla yanına geliyordu.

Lee, “Saatin tik taklarını hissedebiliyordum” dedi. “Bunu halletmem gerekiyordu ve doğru şekilde yapmalıydım. Çocuklarım, torunlarım ve onların çocukları için, bu gezegende ne kadar şanslı olduğumuzun kesin bir kaydı olsun diye. Burada olamamaya ne kadar yaklaştık.”

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve Bir Pencere Açılır kitabının yazarıdır.