Hangi Cinayet Gizemleri Çözüyor – Haberler

dunyadan

Aktif Üye
Aralık ayının başlarında, uzun bir yılın biriken yorgunluğunu ve son zamanlarda İsrail ve Gazze'deki savaşın dehşeti hakkında yazmanın getirdiği stresi atmak için polisiye kurguya yöneldim. Peki amacım bu olsaydı neden doğası gereği şiddet içeren bir türde teselli bulacaktım?

Bu romanlarda asıl özlemini çektiğim ve bolca bulduğum şeyin tam da bu olduğunu şimdi anlıyorum. çözümler. Bu türün kalbi, olay örgüsünü tetikleyen cinayetler değil, bunların çözülme süreci ve her şeyden önce çözüleceklerine dair verilen sözdür.

Bir edebiyat topluluğu olan The Detection Club, 1930 yılında Agatha Christie, Dorothy Sayers ve GK Chesterton'un da aralarında bulunduğu bir grup önde gelen İngiliz suç yazarı tarafından kuruldu. Üyelerin, kurgusal dedektiflerinin “kendilerine sunulan suçları, sizin onlara vermek isteyebileceğiniz istihbaratla gerçekten çözeceklerine” ve bulmaca çözümlerinin asla “ilahi vahiy”e dayanmayacağına dair bir yemin etmeleri gerekiyordu. temelli olacaktı. Kadın sezgisi, saçmalık, hile, tesadüf veya mücbir sebep.”

Bu çok etkileyici bir söz: ne tür suçların çözülmesi gerektiği ya da bunları kimin çözmesi gerektiği kimsenin umurunda değildi. Ancak iş suçları çözmeye geldiğinde kurallar kuraldı.

Tasvir ettikleri olaylar korkutucu olsa bile gizemleri rahatlatıcı kılan da budur. Gerçek dünyanın dehşetinden veya polisiye kurgunun gerilim filmleri gibi daha az formüle edilmiş biçimlerinden farklı olarak, gizem türü okuyuculara sorularının yanıtlandığı ve bir tür adaletin teslim edildiği bir son vaat ediyor.

Bu hafta Val McDermid'in “İcra Yeri” adlı kitabını okumam bunun mükemmel bir örneği. Kitabın kalbinde yer alan suçlar dehşet verici; hatta neredeyse okuyabildiklerimin sınırındaydılar çünkü çocuklara yönelik şiddet tasvirlerinde zorlanıyorum. Ancak sonundaki çözüm vaadi okumaya devam etmem için yeterliydi.

Tipik bir şekilde olmasa da kitabın tuttuğu bir sözdü bu. İlk bölüm, ilk büyük vakasında genç bir polis memurunun, kendisi gibi yabancılara düşman olan izole bir toplulukla karşı karşıya geldiği, ancak cesaret ve ısrarla suçluyu bulmayı başardığı nispeten kalıplaşmış bir dedektif hikayesidir. Ancak daha sonra McDermid, dedektifin açık zaferini yok eden ve hikayenin başlangıcına göre çok daha fazla soruyu cevapsız bırakan bir değişiklikle bu gelenekleri bozar. Kitabın kalbindeki gizeme çözüm gibi görünen şey, başka bir korkunç suç gibi görünmeye başlıyor.

Gizemi bu sefer kesin olarak çözen yeni bir dedektifi tanıtıyor. Ve bana bu romanların, aşırı büyümüş çimlerin biçilerek boyun eğdirildiği hızlandırılmış videolar yayınlayan Instagram hesaplarının edebi eşdeğeri olduğunu anlamamı sağlayan şey, suçun çözüldüğünü ve sonra yeniden çözüldüğünü görmenin çifte tatmini oldu: size bir şey sunuyorsunuz: Varlığından hiç haberdar olmadığınız bir kaos yaratın ve ardından düzenin sonunda yeniden sağlanacağı vaadi ile bunu çözmenin dolaylı deneyimini sunun.

Kendimi düzenli çözümlere olduğu kadar kaotik kaosa da adamış biri olarak düşünmeyi seviyorum. Son olarak, raporlarımda sistemik yolsuzluk ve yapısal ayrımcılık gibi neredeyse çözümü olmayan sorunlarla ilgilenme eğilimindeyim. Çözümler hakkında nadiren yazıyorum çünkü gerçek dünya bunları çok nadiren sunuyor. Benim için, biçilmiş bir çimin basit zevkinden ziyade, aşırı büyümüş bir çimen ormanının yarı yutmuş olduğu bir evin arkasındaki büyüleyici hikayeyi görmekten çekinmeden, bu girdaplı düzensizlik girdabıyla başa çıkabilen bir kişi olmak önemlidir.

Ama belki de kurgunun tam tersini arzuluyorum çünkü gerçek dünyanın dağınıklığına yaslanıyorum. Times podcast'i “The Book Review”ın son bölümünde film yapımcısı Steven Soderbergh, okuduğu sırada kim olduğunu kendisine hatırlatmak için bir yıl içinde okuduğu kitapların bir listesini tuttuğunu söyledi.

Bu haber bülteni böyle bir listeye en yakın şey ve bana kim olduğumu olmasa da bu kış ne yaptığımı hatırlatıyor: belirsiz bir dünyayla karşılaşmalarda kendimi güçlendirmek için kurgusal kesinliğin peşinde koşmak.

Okuyucu Yanıtları: Ne önerirsiniz?

Miami Beach'teki okuyuculardan Ruben Valdivia, BBC Dünya Servisi podcast'i Lives Less Ordinary'i tavsiye ediyor:

Bu podcast, büyüleyici hikayeler duymak istediğimde başvuracağım şeylerden biri.
Son bölümler arasında, biri daha sonra bu ülkenin başkanı olan iki Uruguaylı gerilla savaşçısının aşk hikayesini ayrıntılarıyla anlatan “Devrim Zamanlarında Aşk” yer alıyor. Bir diğer bölümde ise ödüllü yazar Alex Wheatle'ın hapishanedeki hücre arkadaşıyla olan ve hayatını farklı yönde değiştiren ilişkisinin hikayesi anlatılıyor. Benim favorilerimden biri de, yelkenli teknelerinin alabora olmasının ardından 38 gün boyunca Pasifik Okyanusu'nda başıboş kalan bir ailenin hikayesi.
Ne okuyorsun?

Ne okuduğunuzu bana yazmak için yazan herkese teşekkür ederim. Lütfen başvurulara devam edin!

Tercümanlık camiasına tavsiye ettiğiniz, okuduğunuz (veya gördüğünüz veya duyduğunuz) şeyler hakkında bilgi almak istiyorum.

Katılmak isterseniz bu formu doldurabilirsiniz. Yanıtınızı gelecekteki bir bültende yayınlayabilirim.