Herkesin haddini bildiği Londra Kitap Fuarı'na hoş geldiniz

dunyadan

Aktif Üye
Herkes yayıncılık endüstrisinin, hiyerarşiye saygı ve ritüellere neredeyse fanatik bir bağlılıkla karakterize edilen, katı bir şekilde katmanlaşmış bir dünya olduğunu biliyor. Belki biz de bundan şüpheleniyoruz; ancak bu inançların doğrulandığını görmek isteyenlere, bu hafta şehrin Kensington semtinde düzenlenen Londra Kitap Fuarı'nı ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Bu yıl 1.000'in üzerinde katılımcı ve 30.000'e yakın ziyaretçinin katıldığı fuar, uluslararası yayıncılık takvimindeki en büyük etkinliklerden biri. Üç gün boyunca, ajanlar, editörler, yayıncılar, izciler ve işleri açıklanması daha zor olan diğer birçok kişi, öncelikle İngilizce kitapların yabancı haklarını satmak ve satın almak, aynı zamanda sıcaklıkları, hakim rüzgarları ölçmek ve gözlemlemek ve planlamak için bir araya geliyor.

Gösteri, iş yapmak için orada olmayanlar için yayıncılık sektörünün ince taneli güç yapılarını gösterme fırsatı sundu.

Devasa Olympia sergi alanının kapılarının hemen içinde, sağ tarafta Penguin Random House standı vardı, girişinde bir dizi gülümseyen asistan görev yapıyordu. HarperCollins standı soldaydı ve içeride asistanlar, küçük beyaz masalarda toplantı üstüne toplantı düzenleyen editörleri nazikçe koruyorlardı, her yarım saatte bir kalkarak başka bir uluslararası yayıncı delegasyonunu selamlıyor, yorulmadan gülümsüyor ve hazır Defterlerin başında duruyorlardı.

Arkalarında Simon ve Schuster ve tüm Fransız yayıncıların toplandığı bir pavyon vardı, ardından solda, Hachette'e bakan Alman pavyonunun karşısında Macmillan vardı. Bu merkezi çekirdekten her şey, azalan önem sırasına göre iki halı kaplı zemine yayılıyordu: biraz daha küçük yayıncılar, sonra en iyi yılları geride kalanlar, sonra niş yayıncılar, sonra da tamamen bilinmeyen yayıncılar. Ülke pavyonlarının konumlandırılması da aynı acımasız mantığı izledi.

Hayalet yazarlık şirketleri ikinci kattaydı; Lojistik şirketleri ilk sırada yer aldı. Edebi Çeviri Merkezi: ikinci kat ama iyi bir konumda. Bilimsel yayıncılar: birinci kat, ancak yan tarafta. Satış ve Baskı Yönetimi: birinci kat, insanların şemsiyelerini bırakmayı sevdikleri koridor bölümünün hemen yanında. Bazı küçük yayınevleri bir stanttan vazgeçmişti ve editörleri toplantıları yerde oturarak ya da “Lütfen bana yaslanmayın!” yazılı pankartlarla panellere yaslanarak yürütüyordu.

İtalyan Edizioni E/O ve onun Britanya şubesi Europa Editions'ın yayın müdürü Eva Ferri (ve bunu açıklamasa da Elena Ferrante'nin kim olduğunu bilen birkaç kişiden biri) şunları söyledi: “Dünya, zengin olacağımı düşündüğüm için değil, bunun önemli ve güzel bir şey olduğunu düşündüğüm için. İnsanların tam anlamıyla üzerinize yürüdüğü böyle bir odada olmak size enerji veren tek şey. seni unuttum.” Yayıncısının bu yıl bir standı yoktu ve daha büyük, daha zengin oyuncularla rekabet etmeye çalıştığını anlatırken güldü: “Benim stratejim acıma uyandırmak. Bilirsin, başıboş bir köpek gibi.”

Birinci kattaki salonun en arkasında, gayretli güvenlik görevlileri tarafından korunan ve anlaşmaların müzakere edildiği belirli bir halı rengiyle (daha endüstriyel mavi ve yeşilin aksine parlak mor) görsel olarak sınırlandırılmış uluslararası haklar departmanı vardı. Bu koyu mor arka plana karşı -bunu yeterince vurgulayamam: Daha önce hiç bu renkte bir halı görmemiştim- ajanlar, yazarlarının argümanlarını sahte bir coşkuyla tartışarak yabancı yayıncılara kitaplar teklif etti.

Sıra sıra masalar arasında ileri geri yürürken, bir temsilcinin bir kitabı sevdiğini söylemesinin artık yeterli gelmediğini fark ettim. Gerek İçinde Onunla sev. Kendilerine hitap ettikleri İspanyol yayıncının gözlerinin içine bakıp “bu kitaba çok çok aşık olduklarını” söylemeleri gerekiyor. Ciddi olmalısın.

Fuarın ilk gününde Haklar Merkezi'nde Missouri Williams'ın “The Vivisectors” adlı eseri için sekiz kişilik bir müzayede düzenlendi. önceki akşam Ulusal Galeri'deki HarperCollins partisi sırasında Caravaggio'nun önünde kapanmıştı. Amerikalı film ve televizyon yöneticilerinin güçlü varlığı, kimin hangi partiye davet edildiği ve kimin en son dışarıda bırakıldığı konusundaki sürekli tartışma gibi önemli noktalar sağladı.

Her ne kadar heyecan verici olsa da, ihtişamın zirvesindeki bu anlar, iş kıyafetleri giymiş yüzlerce insanın yerde oturup telefonlarıyla yazı yazması, acilen birbirlerine fısıldaması ve tavuklu Sezar dürümü yemesi ile neredeyse dokunaklı bir görüntüyle dengelendi. Fuarın ilk gününde, iyi giyimli bir kadının yerde yattığını, tamamen uyuduğunu gördüm; fönlü sarı saçları yastık olarak kullandığı el çantasının üzerine düşüyordu. Saat öğleden sonra 3'tü ama gece yarısı bir havaalanına ya da bir tür Fyre Festival konferans merkezine benziyordu.

Kimin önemli olduğunun veya ne kadar paraya sahip olduğunun bir göstergesi olarak kat planı mükemmel bir rehberdi. Dünyanın her yerinden binlerce insanın, korkunç yemekleri ve tuhaf akustiği olan bu tuhaf odada, e-posta yoluyla yapılması muhtemel konuşmalar yapmak için neden toplandığının bir göstergesi olarak, kat planı işe yaramazdı.

Hepsi ne yapıyordu? Bir yandan oturup bir ayağa kalkarken, bir yandan da birbirlerinin kulaklarına yakın bir yerde havada “Seni gördüğüme sevindim!” diye bağırırken, birbiri ardına toplantılarda ne konuşuyorlardı?

Yayıncılık endüstrisi hiyerarşi ve ritüellerden büyülenmiş olabilir, ancak belki de dedikodu, gevezelik ve eğlenceden daha da büyülenmiştir ve öyle görünüyordu ki herkes Londra Kitap Fuarı'na tam olarak bunun için gelmişti.

Faber yayıncısı Alex Bowler şunları söyledi: “Buraya ilk kez 2004 yılında asistan olarak geldim ve ne yapacağımı bilmiyordum. Kimse bana söylemedi. Buraya sadece insanlarla konuşmak için geldiğinizi anlamam birkaç yılımı aldı.” Detaylandırması istendiğinde kibarca gözlerini devirdi. “Üçgen” dedi. “Bilgi topla”

Toplantı ister Kensington'daki çürük beyaz bir masada, ister bu yıl tropikal temalı bir barda düzenlenen Canongate partisinde gerçekleşsin, bir araya gelmek neredeyse başlı başına bir amaç gibi görünüyordu.

Oyunu hediye ettiği için ismini vermek istemeyen genç bir edebiyatçı, “Aslında hepimiz sadece arkadaşlarımızı görmek için buradayız” dedi. Hamish Hamilton'un yayıncısı Simon Prosser, bunu yaşamı onaylayan sözlerle ifade etti. “Hepimizin bu şekilde bir arada olması, beni yaptığımız işin bir anlamı olduğuna ikna ediyor” dedi. “Başka neden bunu yapalım ki?”