Holly Jackson Google Haritalarını En Üst Düzeye Çıkarıyor

dunyadan

Aktif Üye
Londra'da yaşayan bir romancı, Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen ilgi çekici bir hikayeyi nasıl yaratabilir? Bazıları araştırma adına geçici bir taşınmayı tercih edebilir, ancak Holly Jackson Google Haritalar aracılığıyla sanal bir ziyareti tercih ediyor. Sokak görünümlerinden emlak listelerine ve hatta seçim kayıtlarına kadar giderek karakterleri için bir evren oluşturuyor.

“Uzman olmak için belirli bir şehirde veya caddede dolaşarak çok fazla zaman harcıyorum. Burayı avucumun içi gibi biliyorum” dedi Jackson bir telefon görüşmesinde.

Yaklaşım işe yarıyor gibi görünüyor: En son kitabı “Five Survive” genç yetişkinlerin ciltli listesinde yalnızca 55 hafta kaldı. Yanlış giden bir yolculuğun hikayesi için Jackson, Kuzey Carolina'da uzak bir arka yolu seçti. Philadelphia ile Gulf Shores, Alabama'nın ortasında yer alan yol, bir karavan için yeterince geniş ve cep telefonu hizmeti olmayacak kadar da uzak. Üniversite öğrencilerini ekleyin, bir atışla lastiklerin havasını indirin ve felaket senaryosunun tüm hazırlıklarını yapın. Bir Amazon eleştirmeninin belirttiği gibi, “Yoğunluk maksimuma çıkıyor!”

Jackson'ın bir sonraki romanı “Rachel Price'ın Yeniden Ortaya Çıkışı” Gorham, New Hampshire'da geçiyor. “Biraz daha kişiseldi çünkü ailem yandaki daha küçük bir kasaba olan Randolph'tan geliyor. Ancak o kadar küçüktü ki ihtiyacım olan şeylerin bir kısmı orada değildi” dedi Jackson. Google Haritalar'da en yakındaki McDonald's'ı araştırdı, yerel dil geleneklerini araştırdı ve hatta karakterleri için Nisan ayında kitap raflarına çıkacak bir ev bile seçti.

Jackson, “Gorham'da yaşayan bazı yoksul aileler muhtemelen onun evini tanıyacaktır” dedi. Evet, sanal tura katıldı; Hayır sokağın adı açıklanmıyor.

Jackson, dolaşmaya olan tutkusunun bir tür erteleme olduğunu iddia etti – ama aynı zamanda yeni bir projeye kendini alıştırmanın da yararlı bir yolu. “Bir romancının vücuduna hapsolmuş bir senarist olduğum için şaka yapmayı seviyorum” dedi. “Çok görselim. Kağıda dökmeden önce hikayenin tamamını kafamda bir film gibi yeniden canlandırabilmem gerekiyor.

Gerçek hayatta Jackson, aralarında Florida, Kaliforniya, New York ve New Jersey'in de bulunduğu birkaç eyalette bulundu. “Sanırım önümüzdeki birkaç yıl içinde iş için ABD'ye biraz daha sık geleceğim” dedi. “Sadece turist olarak gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeyeceğiniz bölgeleri görmek beni heyecanlandırıyor.”

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve Bir Pencere Açılır kitabının yazarıdır.