İşçi sınıfından yazar Russell Banks 82 yaşında öldü

dunyadan

Aktif Üye
Bay Banks’in yazılarının birçoğunda, özellikle güçsüz ve gözden kaçanlara, özellikle de görünüşte önemsiz işçi sınıfı karakterlerine vurgu yaparak, ırk, sınıf ve güç hakkındaki endişeleri tekrarlandı.

Banks, 2000 yılında The Guardian’a şunları söyledi: “Amerikan yazısında Mark Twain’e, Raymond Carver ve Grace Paley’e kadar uzanan önemli bir gelenek vardır. “Onlara karşı neredeyse basit fikirli bir sevgim var. Okurlarım, karakterlerim gibi değil, bunun gayet iyi farkındayım. O yüzden onlar da bu sevgiyi hissediyorsa ne mutlu bana.”

Russell Earl Banks, 28 Mart 1940’ta Boston’ın batısındaki Newton, Massachusetts’te doğdu. Babası Earl Banks bir tesisatçıydı ve annesi Florence (Taylor) Banks ev hanımı ve muhasebeciydi.

Dört çocuğun en büyüğü olan Russell, yaklaşık 90 mil kuzeyde küçük bir kasaba olan Barnstead, NH’de büyüdü. Babasının alkolizmi ve çocukken babasının kendisine uyguladığı fiziksel taciz konusunda açıktı – kafasına aldığı bir darbe gözünün hareketsiz kalmasına neden oldu – ama aynı zamanda ona karşı çelişkili duygular beslediğini de kabul etti.

1989’da People dergisine “Babamdan fiziksel olarak korkmadığımı hatırlamıyorum” dedi. “Babamdan nefret ediyordum ve ona tapıyordum.”

Earl Banks, Russell 12 yaşındayken ayrıldı ve aile, Russell’ın annesi ve kardeşlerini desteklemek için tuhaf işler yaptığı Wakefield’a yerleşerek Massachusetts’e geri döndü. Parlak bir öğrenci olarak Colgate Üniversitesi’nden tam burs aldı ve ailesinde üniversiteye giden ilk kişi oldu.