Jojo Moyes’in büyükannesi bir kitap kurdu gördüğünde tanıdı

dunyadan

Aktif Üye
Yatağınızın başucunda hangi kitaplar var?

Kate Atkinson’ın yazdığı Neşe Mabetleri, Chimamanda Ngozi Adichie’nin Hepimiz Feminist Olmalıyız, John Carey tarafından düzenlenen The Faber Book of Röportaj ve The New Yorker’ın yaklaşık 30 kopyası.

En son okuduğunuz harika kitap hangisi?

Gabrielle Zevin’in Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow’unu sevdim ve sevmemeyi bekliyordum. Bilgisayar oyunlarıyla ilgilenmiyorum ama bu çok daha fazlasıyla ilgili – yaratıcılık, engellilik, arkadaşlık ve güç dinamikleri ile ilgili. Beni ağlatan, doruk noktasına yaklaşan olağanüstü bir bölüm var. Bu nadiren olur.

Son zamanlarda ilk kez okuduğunuz klasik romanlar var mı?

HAYIR. Ama büyük Ruslar her yıl üzerime asılıyor, eğitimimde büyük bir eksiklik gibi hissediyorlar.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Muhtemelen bir trende veya uçakta; yapmak zorunda hissettiğim hiçbir şeyin olmadığı bir yerde, birkaç saatliğine ve birkaç molayla. Bir fincan çay, sıcak bir koltuk ve sevdiğim bir yazarın son romanını istiyorum.

Kimsenin duymadığı favori kitabınız hangisi?

MÖ 355 civarında Atinalı bir asker ve filozof olan Xenophon’un “Binicilik Üzerine” adlı eseri.

Bugün çalışan yazarlardan, oyun yazarlarından, eleştirmenlerden, gazetecilerden, şairlerden en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Şiire geç kalmış biriyim ama şimdilik kurgunun her zaman vurmadığı noktaları vurduğunu görüyorum. Kim Addonizio’yu, Mary Oliver’ı, Jack Gilbert’ı seviyorum – evliliğim dağıldığında onun “Başarısız ve Uçan” yıldızı benim yol gösterici yıldızımdı. Anthony Lane’e film eleştirisi ve Marina Hyde’ın her köşesi için – modern hicivcilerin en serti. Lisa Taddeo’nun “Üç Kadın” filmi, onun bir cerrahın hassasiyetiyle birlikte gizemleri çözme konusundaki olağanüstü yeteneğini sergiliyor. Hayran olduğum çok fazla romancı var ama Ann Patchett’in alışveriş listesini okurdum. Ruh halinize göre Lee Child, Lisa Jewell, Liane Moriarty, George Saunders, David Sedaris. Kimin dışında bıraktıysam sonra kendimi tekmeleyeceğim.

Hiç bir yazara hayran mektubu yazdınız mı?

Pek çok yazarla arkadaş olduğum için şanslıyım – özellikle iyi mektup arkadaşları oluyorlar – bu yüzden yazdıkları bir şeyi beğendiğimde onlara her zaman resmi olmayan hayran mektupları gönderiyorum. Eğer beğenmediysem, okumaya vaktim yokmuş gibi davranırım.

Bir kitap üzerinde çalışırken ne okursunuz? Ve yazarken ne tür okumalardan kaçınırsınız?

Bir kitap üzerinde çalışırken neredeyse hiç uzun biçimli literatür okumam. Son birkaçı – özellikle “Yıldız Veren” – çok fazla araştırma gerektiriyordu, bu yüzden esas olarak Kentucky’deki kömür madenciliği tarihini veya Buhran sırasında Appalachia’daki hapishane yaşamını derinlemesine araştırdım. Bu dünyaya tamamen dalmam gerekiyor ve yazarken çok fazla anlatım içeren bir roman okumak kendiminkini raydan çıkarabilir.

En son okuduğun ve seni güldüren kitap hangisiydi?

Katherine Heyny’den “Standart Sapma”. Ailemle uçaktaydım ve o kadar çok ve o kadar yüksek sesle güldüm ki çocuklarım koltuklarından fırladılar ve orada yokmuşum gibi davrandılar. Bonnie Garmus’un “Kimya Dersleri” beni de güldürdü (mantar sahnesi bir zevkti).

En son okuduğun ve seni ağlatan kitap?

Rob Delaney’nin A Heart That Work’ü. Küçük oğlunun yaşamı ve ölümüyle ilgili ham, utanmazca dürüst bir hikaye. Bunu gözyaşı olmadan atlatmak mümkün mü emin değilim.

En son okuduğun kitap seni kızdırdı mı?

Beni kızdıran kitapları okumam. Dışarıda beni bu kadar kızdıracak yeterince şey var. Bir odaya fırlattığım son kitap birkaç yıl önceydi; kendini beğenmiş, narsist ve tembel hissettiren, çok övülen bir edebi roman. Bazı kitapları hayatımın başka bir evresinde yeniden deneyeceğim ama bu evresinde değil. Aslında, bunu düşündükçe tekrar sinirleniyorum.

Yazarı hakkında bir bilgi veya başka bir şey yüzünden bir kitap hakkındaki fikrinizi hiç değiştirdiğiniz oldu mu?

Maalesef evet. Bir yazara ve eserlerine hayran kaldım ve kitabım yeni yayımlandığında bir edebiyat toplantısında onunla tanıştığımda bunu ona söyleme cesaretini topladım. Daha az ilgilenemezdi ve ben konuşurken omzumun üzerinden bana baktı. O zamandan beri, onun işini bu kadar sevmek gerçekten zor.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

Bazı dişi ördek türlerinin spiral şeklinde iç cinsel organları vardır – bazı bilim adamlarının (Lucy Cooke’un “Bitch” kitabından) bunun “rıza” olmadan döllenmeyi çok daha zor hale getirdiğini söylüyor.

“Ticari” ve “edebi” kurgu arasında ayrım yapıyor musunuz? Bu çizgi senin için nerede?

Okuma açlığımla ilgili değil – gerilimden edebi kurguya ve çizgi romana kadar her şeyi okurum. Ve aralarındaki çizginin giderek daha fazla bulanıklaşması hoşuma gidiyor. Güvendiğim biri bana bir şeyin iyi olduğunu söylediğinde, denerim.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Yapmıyorum Raflarımda rastgele yaşamalarına izin verdim. Ancak yedi yıldan sonra yakın zamanda taşındım ve tüm kitaplarımın farklı bir sırayla garip bir şekilde kafa karıştırıcı olduğunu gördüm. Nerede olduklarını bilinçli olarak bilmeden başlıkları nerede bulacağımı bildiğimi fark etmemiştim.

Hangi kitap insanları raflarınızda bulunca şaşırtabilir?

Her araba bakım kitabı. Ben utanç verici bir benzinciyim.

Hediye olarak aldığınız en iyi kitap nedir?

Taşınırken kaybettiğim çok sevdiğim bir çocuk kitabı olan John Verney tarafından yazılan ve çizilen Friday’s Tunnel’ın ilk baskısı.

Çocukken nasıl bir okuyucuydunuz? En çok hangi çocukluk kitaplarını ve yazarlarını hatırlıyorsunuz?

Tek çocuktum ve doymak bilmez bir okuyucuydum. Büyükannem bana kitap kurdu derdi ve bu bir iltifat değildi çünkü ona haftalık ziyaretlerimi genellikle sayfaların arasında burnumla geçirirdim. Hatırladığım kitaplar Walter Farley’in The Black Stallion ve Frances Hodgson Burnett’in The Secret Garden ve gençliğimde F. Scott Fitzgerald’ın kitapları. Aynı zamanda takıntılı bir korku okuyucusuydum – bana para versen şimdi korku okuyamam.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenlerler. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet ediyorsunuz?

Tennessee Williams, Chimamanda Ngozi Adichie ve David Sedaris. Arkama yaslanıp dinlerdim.

Hayal kırıklığı yarattı, abartıldı, sadece iyi değil: hangi kitabı sevip sevmemeliydin? Okumayı bitirmeden elinizden bıraktığınız son kitabı hatırlıyor musunuz?

Bunlara asla cevap veremem. Sadece bir kitap yazmak için özveri, umut ve birinin cesareti gerekir. İyi niyetle yazılmış herhangi bir şeyi alenen onaylamamaya kendimi ikna edemem.

Hayat hikayenizi kime yazmak isterdiniz?

Sadece kurgu yazan herhangi bir yazar.

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsun?

Kendime ait yeni bir kitaba başlıyorum, bu yüzden muhtemelen şimdilik sadece New York kısa öykülerini okuyacağım.