Kadınların tarihi ve kadınlar tarafından

dunyadan

Aktif Üye
Bu hafta Anne de Courcy'nin genişletilmiş evreni dediğim yerde vakit geçirdim.

İngiliz gazeteci ve popüler tarih kitaplarının üretken yazarı De Courcy, dönemin kadınlarının hikayeleri aracılığıyla geçmişe dair yazıyor. Kitaplarından bazıları Diana Mosley ve Coco Chanel gibi ünlü kişilerin biyografileridir. Ancak belirli dönemlerin veya olayların öyküsünü anlatmak için sıklıkla daha az tanınan (ancak genellikle hala çok zengin) kadın gruplarını kullanıyor.

Örneğin “Debs at War” ve “1939: The Last Season”, Londra'da sosyeteye yeni tanıtılan gençlerin hayatlarını takip ederek İkinci Dünya Savaşı'nı ve İngiliz sınıf sisteminin alt üst oluşunu tasvir ediyor. Balıkçılık Filosu, hem ayrıcalıklı hem de baskı altındaki bir grup kadın aracılığıyla İngiliz sömürgeciliğini anlatıyor. Genç kadınlar olarak, evlenemedikleri takdirde yoksulluk ve izolasyonla, evlenseler bile dönemin baskıcı ataerkil sistemi nedeniyle yasal ve sosyal baskıyla karşı karşıya kaldılar. Ancak Britanya'nın üst ve orta sınıf beyaz vatandaşları olarak, Britanya Hindistanı yetkilileriyle evlenerek Britanya'nın sert, sömürücü sömürgeciliğinin mali ve sosyal faydalarından da yararlanabildiler.

Birkaç kitabını okuduktan sonra, çeşitli Marvel filmlerinde görülen ikincil süper kahramanlara benzer, tekrar eden karakterleri fark ettim. Örneğin, “Genel Valinin Kızları”, babası 1898'den 1905'e kadar Hindistan Genel Valisi olan Irene, Cynthia ve Alexandra Curzon'u konu alıyor. Curzon kardeşler, de Courcy'nin, Cynthia'nın kocası Oswald ve sosyal çevresi Alexandra ve Windsor Dükü'nün en yakın arkadaşı olan kocasının da dahil olduğu Chanel'in sevgilisi ve ardından ikinci eşi Mosley hakkındaki kitaplarında yeniden ortaya çıkıyor.

Kitaplarınız kesinlikle tarihe eşitlikçi bir bakış açısı sunmuyor; Tebaasının çoğu zamanlarının en zengin kadınları arasındaydı. Ancak tam da bu bağlantı biçimleri nedeniyle, kadınların kendi etki ağlarını nasıl oluşturduklarını ve diğer tarihçilerin sıklıkla gözden kaçırdığı şekilde zamanın sosyal ve politik sistemlerini nasıl şekillendirdiklerini gösteriyorlar. Bu, de Courcy'nin kitaplarını, benim “sekreter sendromu” olarak adlandırdığım şeye karşı tatmin edici bir düzeltme haline getiriyor: tarihin ana karakterleri olarak erkeklere odaklanma ve kadınları yalnızca sekreterleri, eşleri, kızları vb. Sevgilileri olarak değerlendirme alışkanlığı.

Okuyucu Yanıtları: Önerdiğiniz kitaplar

Queens, New York'ta yaşayan bir okuyucu olan Barbara McCarthy, Julie Otsuka'nın yazdığı The Buddha in the Attic'i öneriyor:

Julie Otsuka'nın 2011 tarihli romanı, 20. yüzyılın başlarında Amerika'ya göç eden Japon resimli gelinleri konu alıyor. Eserin bakış açısı nadiren kullanılan birinci çoğul şahıs veya kolektif ses olsa da vicdanımıza kolektif bir darbedir. Bu bakış açısı ilk başta okuyucunun kafasını karıştırabilir çünkü biz bir karakterin kendine özgü sesine ve okurken kafamızda duyduğumuz sese o kadar alışığız ki okuyucunun “okuyucunun” gücünü takdir etmesi uzun sürmüyor. biz.” beyaz.

Otsuka'nın romanında, Amerika'ya hiç tanımadıkları erkeklerle evlenmek için gelen, evet bazıları sadece kız olan isimsiz kadın ve kızların seslerini okudukça, onların korkularını, özlemlerini, heveslerini onlara ulaştıklarında öğreniyorsunuz. yeni evleri: Amerika. Daha sonra yeni hayatlarına başlarken onların hem duygusal hem de fiziksel üzüntülerini, acılarını, sevinç, kabullenme ve öfke anlarını keşfediyoruz.

Kolektif sesler duyulmak ister, susturulamaz.

Buradaki mucize, tüm harika kitaplar gibi: Bitirip kapağını kapattığımızda, karakterlerinin sesleri sonsuza kadar beynimize ve kalbimize kazınıyor. Bravo!
Ne okuyorsun?

Ne okuduğunuzu bana yazmak için yazan herkese teşekkür ederim. Lütfen başvurulara devam edin!

Tercümanlık camiasına tavsiye ettiğiniz, okuduğunuz (veya gördüğünüz veya duyduğunuz) şeyler hakkında bilgi almak istiyorum.