Keder hakkında bir kitap yazmak her zaman özgürleştirici değildir

dunyadan

Aktif Üye
İşte yayıncılık dünyasının değişmez bir kanunu: Keder hakkında bir kitap yazdığınızda herkes sürecin faydalı olup olmadığını bilmek ister. Daha iyi hissetmek? İyileştin mi?

Sloane Crosley için cevap hayır; ya da en azından evetten az; bunu duymak sevindirici. Gri bir alanı kabul etme konusundaki bu istekliliği, onu zorlu arazilerde mükemmel bir rehber haline getirebilir.

Crosley, bir denemeci, romancı ve eski bir kitap yayıncısıdır; en çok satan anı kitabı “Yas İnsanlar İçindir”, hırsızlık ve ölüm arasındaki çifte belayı araştırır. İkinci felaket ona kesin bir darbe indirdi: Russell Perreault, Crosley'in patronuydu, önce onun akıl hocası, sonra da en yakın arkadaşı oldu. 2019 yılında kendi yaşamına son verdi. 52 yaşındaydı.

Crosley, “Birimizi bulun, ipi çekin, sonra diğerini bulun” diye yazıyor. “Ortaklığımızın devredilebilir olduğunu hissettim. Bize tasarımcı indirimi yapın, evinizi dekore edelim. Bize bir cımbız verin, bebeğinizi doğuralım. Bize irtibat masaları verin, biz de sorununuzu çözelim. Deneysel tiyatroda yaygın olduğu gibi pozisyon değiştirerek ebeveynlerin, çocukların, kardeşlerin ve astların rolleri arasında akıcı bir şekilde hareket ettik.

Eğer şimdiki zaman, geçmiş ve zamanların karışımı kafanızı karıştırıyorsa, kayıplar diyarına hoş geldiniz.

Crosley bir telefon röportajında ”Kitabın yazılmasını özellikle rahatlatıcı bulmadım” dedi. “Fakat şu ana kadar bulduğum şey, insanların bunu okumasının rahatlatıcı göründüğü ve bu benim planlamadığım bir avantajdı.” Bunun, bu konuda yeterli literatürün olmayışıyla bir ilgisi olabilir. Bir arkadaşı özlemek ya da kitap boyunca hoş karşılanan mizah dokunuşlarıyla ilgili olmak.

Crosley, “Açıkçası filmlerdeki gibi çalışmıyor” dedi. “Sonunu yazıp dizüstü bilgisayarınızı kapatmıyorsunuz. Ancak onu geliştirmeyi ve düzenlemeyi bitirdiğimde aslında 'Artık başlayabiliriz' diye düşündüm.”

Yanıt çok büyük ve “son derece yoğundu”. Crosley, okuyucuların bu kadar zor konularla boğuşma istekliliği karşısında biraz şaşırdı ve kitapçılarda karşılaştığı öyküler ve dayanışmadan da cesaretlendi. Şöyle dedi: “Ben profesyonel bir şifacı ya da profesyonel bir empati değilim ve insanlara yardım etme yeteneğim olağanüstü değil.” Sadece kendi hikayemi bildiğim bir yere geri dönüyorum. Bu alandaki becerilerim yazar olmaktan değil, insan olmaktan geliyor.”

Crosley'in editörü Sean McDonald ona kutlama konu satırı içeren bir e-posta gönderdiğinde, ekin en çok satanlar listesini içerdiğini ve adının da bu listede yer alacağını biliyordu. Uzun süre kitap sektöründe çalıştı ve işin temellerini bir uzmandan öğrendi.