Kitap Eleştirisi: Anthony Hecht’in “Toplu Şiirleri” ve David Yezzi’nin yazdığı “Late Romance: Anthony Hecht – A Poet’s Life”

dunyadan

Aktif Üye
2004 yılında ölen Hecht, genellikle “Mandarin” ve “biçimci” gibi kelimelerle etiketleniyor ve aralarında Richard Wilbur ve James Merrill’in de bulunduğu 1920’lerde doğmuş Amerikalı şairler arasında yer alıyor. Ancak Hecht birçok bakımdan farklıydı. Her şeyden önce, o bir Yahudiydi; bu kimlik, Hecht’i genç bir adam olarak yalnızca Amerikan edebiyatı dünyasında (o zamanlar TS Eliot’ın büyüsü altındaydı) değil, aynı zamanda ülkenin seçkin çevrelerinin çoğunda da şekillendirmişti. Yezzi’nin belirttiği gibi babası, Bard’ı ziyaret etmeye hazırlanırken Hecht’e “ayrımcılığı önlemek için adını daha az Yahudi gibi görünen bir isimle değiştirmesini” önerdi.

İkinci Dünya Savaşı, Hecht’in hayatının olmasa da şiirinin dayanak noktasıydı. Savaş birimlerinde görev yaptı ama bilinçli olarak kimseyi vurmadı; Yezzi’nin yazdığı gibi bu karar ona “rahatsız edici bir ahlaki uzlaşma duygusu” verdi. Dil becerileri nedeniyle Hecht, Flossenbürg toplama kampının kurtarılmasının ardından röportajları tercüme etmekle görevlendirildi. Yezzi, Hecht’in ailesine yazdığı bir mektuptan alıntı yapıyor: “Burada Almanlar, Fransızlar, Çekler ve Ruslarla yaptığım görüşmelerde gördüklerim ve duyduklarım – artı kişisel gözlemler – sansür düzenlemelerinin sınırlarının çok ötesine geçen bir hikayeye katkıda bulunuyor ” Size bu güzel ülkeyi ve onun çılgın insanlarını bizzat anlatana kadar beklemeniz gerekecek.”

Bu korkunç deneyimden ortaya çıkan şiirler genellikle antolojilerde yeniden üretiliyor; en önemlisi, ölüm döşeğindeki Goethe’ye atfedilen sözlerden alıntılar yapan “‘Daha Fazla Işık!’ ‘Daha Fazla Işık!'”. Aşırı temaların her zaman aşırı biçimler veya diksiyonla eşleştirilmesi gerekmez – şiir küçük çocuklar için bir biçim ayırıcı değildir – ancak karanlık sahneler hassas bir yazıyla sunulduğundan, bugün bu eseri bunun doğru olmadığını hissetmeden okumak zordur. haline gelmek. Birini öldürmek için bir silah kullanılacaksa, silah “eldiveninin içinde hafifçe süzülecektir.” Bir grup katil ortalıkta dolaştığında, “prova edilmiş bir rahatlık taklidi yaparak uzanacaklar.” Eğer bir şiir Avrupa’daki şiddet tarihini konu alıyorsa, aynı zamanda “ahşap bir tepeye”, “mavi gölgelere” ve “kışın berrak ışığına” da sahip olacağız.

Hecht’in en iyi çalışması, akıcı zekasının perdeyi kaldırmak yerine sahneye nüfuz etmesine olanak sağlamasıdır. Bu, “Peripeteia” gibi daha az karanlık şiirlerde ve aynı zamanda belki de en iyi şiiri olan “A Hill”de de açıkça görülmektedir. Konuşmacı (Hecht’in kendisi olarak tasvir edilmiştir), pazar aniden ve sebepsiz yere ortadan kaybolduğunda bir pazar yerinde arkadaşlarıyla rahatça sohbet etmektedir.

onun yerinde
Köstebek renginde ve çıplak bir tepeydi. Çok soğuktu,
Donma noktasına yakın, kar ihtimali var.
Ağaçlar hurda olarak toplanan eski demir parçalar gibiydi
Bir fabrika duvarının dışında. Rüzgâr yoktu,
Ve bir süreliğine duyulan tek ses küçük bir tıklamaydı
Ayağımın altındaki çamurun içinde kırılan buzdan.
Bir çitin üzerine takılmış bir şerit parçası gördüm.
Ama bunun dışında yaşam belirtisi yok. Ve sonra duydum
Bir silah sesi gibi görünüyordu. Bir avcı olduğundan şüpheleniyordum;
En azından yalnız değildim. Ama hemen ardından
Yumuşak ve kağıt gibi bir ses geldi
Görünmez bir yere düşen büyük bir daldan.

Ve bu soğuk ve sessizlik dışında her şeydi
Bu da tıpkı tepe gibi sonsuza dek süreceğini vaat ediyordu.
Tepenin görüntüsü sona eriyor, pazar geri dönüyor ama “bir haftadan fazla bir süre boyunca gördüklerimin katıksız acısından korktum.” “’Daha Fazla Işık! “Daha fazla ışık!”, ışığa ihtiyaç duyulduğunda ışığın ortaya çıkmaması anlamına gelir. Burada aynı tepkisizlik daha da kötü görünüyor çünkü ortada bir ihanet yok; işler böyle. “En azından yalnız değildim.” Ama o yalnız; o her zaman yalnızdı.