Kitap eleştirisi: Ben Austen’ın “Düzeltme” kitabı

dunyadan

Aktif Üye
DÜZELTME: Denetimli serbestlik, hapis ve değişim olasılığıkaydeden Ben Austen

Eylül ayı sonlarında bir sabah, Ben Austen’in “Düzeltme: Şartlı Tahliye, Hapishane ve Değişim Olasılığı” kitabını bitirdiğim sıralarda, 68 yaşındaki bir mahkûm arkadaşımla New York’un kuzeyindeki bir hapishane bahçesinin kenarında yürüdüm. . eski Kasiem Chaves. Biz ona “Yaşlı Tanrı” diyoruz. Gri ve ince bir adamdı ve yaklaşık 41 yıl hapis yattıktan sonra üçüncü kez şartlı tahliye kurulunun huzuruna çıkmak üzereydi. Bu incelemeyi yazmayı bitirdiğimde, Old God’ın yayınlanıp yayınlanmayacağını öğrenmiş olacağım.

Eski bir Harper’s Magazine editörü olan Austen, “High-Risers: Cabrini-Green and the Fate of American Public Housing” (2018) adlı son kitabını araştırırken, 1970 yılında Cabrini-Green’de iki polis memurunun vurulduğunu öğrendi. Green, meşhur Chicago konut projesi. Ancak hiç kimse, cinayetten hüküm giymiş 17 yaşındaki çocuğun onlarca yıl sonra “hala hapishane hücresinde oturduğundan” bahsetmedi. Adam, Austen’ın “Düzeltme”de hikayelerini anlattığı iki mahkumdan biri olan Johnnie Veal’di. Diğeri ise 1971 yılında 18 yaşındayken bir tavernanın otoparkında başka bir genci arabasında vuran Michael Henderson.

Veal ve Henderson’ın her biri 100 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı ve Richard Nixon başkan olduğunda ve Amerika Birleşik Devletleri parmaklıklar ardındaki insan sayısını önemli ölçüde artıran yasa ve politikalarla geniş bir sosyal deney başlattığında hapse gönderildi. Sonraki kırk yıl boyunca her iki adam da defalarca şartlı tahliye kuruluna başvurmak zorunda kaldı ve serbest bırakılmaları reddedildi. Yörüngeleri Austen’in kitabının başlangıç noktasını gösteriyor: Toplu hapsedilmelerin 50. yıldönümü.

Austen şöyle yazıyor: “Şartlı tahliye sürecini inceleyerek Amerika Birleşik Devletleri’nin kitlesel hapsetme krizini nasıl yarattığını ve nasıl bir çıkış yolu bulabileceğimizi görebiliriz.” Bu ülkede şartlı tahliye kavramının geçmişi 1870’lere kadar uzanıyor. Detroit Şehir Hapishanesi Müdürü Zebulon Brockway tarafından Ulusal Hapishane Birliği konferansında verildi. Brockway, hapishanenin hem ceza hem de rehabilitasyon olması amaçlanıyorsa, cezaların esnek olması gerektiğini ve hapishane gardiyanlarının (Austen’in belirttiği gibi) “hapishanedeki insanları olumlu sosyal davranışlarını teşvik etmek için sürekli olarak değerlendirecek” bir yola ihtiyaçları olduğunu savundu. Bir mahkumun tahliye tarihi, nihai olarak, “suçun ötesine bakan ve kişinin son birkaç yıldaki gelişimini tarafsız bir şekilde değerlendiren” “gardiyanlardan” oluşan bir panel tarafından kararlaştırılmalıdır.