Kitap Eleştirisi: Lucy Sante'nin “Adımı Söylediğini Duydum”

dunyadan

Aktif Üye
Anıları pek çok nedenden dolayı etkileyicidir, ancak özellikle prizmatik bir merceğin ayrı renklerinden bakıldığında yaşlanma ve kendini beğenmişlik hakkındaki gözlemleri nedeniyle etkileyicidir. 60'lı yaşlarının sonlarında düşüşe geçti. Sırt problemleri, diz problemleri ve böbrek taşları var. Sakalları griye döndüğü için lazer tedavisine tabi tutulamayacağı söylendi. Bunlar, onun yerine geçmek zorunda olduğu acı verici haftalık elektroliz tedavilerinden çok daha hızlı ve daha ucuz olurdu.

Daha iyi haber şu ki alışverişe gidiyor ve bizi de yanında götürüyor. Okuyucu, canlı bir şekilde yazılmış bu sahneleri sanki “Legally Blonde”un (belki de “Naturally Platinum”) güncellenmiş son versiyonundan montajlarmış gibi deneyimliyor.

Uzun bir gövde üzerindeki imparatorluk belinin, giyeni hamile gibi gösterdiğini, sweatshirt gibi şekilsiz şeylerin yalnızca 20'li yaşların vücutlarını gösterişli gösterdiğini, fırfırlı üstlerin önemli ölçüde göğüs desteği gerektirdiğini, şiş omuzların beni defans oyuncusu gibi gösterdiğini öğrendim. Resimdeki modele benzemek istemek, giysiyi satın almak için geçerli bir sebep olmadığından, hem ahlaki hem de estetik nedenlerle şüphe uyandıracak kadar ucuz giysilerden kaçınılmalıdır.
“I Heard Her Over My Name” kitabını okurken bazen aklıma Torrey Peters'in 2021 tarihli zekice romanı “Detransition, Baby”den bir cümle geldi: “Birçok insan trans kadının en derin arzusunun “Onun içinde yaşamak” olduğunu düşünüyor gerçek cinsiyet ama aslında her zaman iyi ışık altında durmak anlamına geliyor.” Sante'nin kibiriyle mücadelesi aynı zamanda bu kitabın en karanlık anlarından bazılarını da ortaya çıkarıyor. Kendinden şüphe duyma ve sahtekârlık sendromu gibi güçlü anlarla karşı karşıyadır. Bir arkadaşımın Instagram hesabında “dik bir çubuk üzerinde peruk” fotoğrafını gördüğünde kara komik bir an var ve onu tanıdığımda hemen şok hissediyorum.

Sante, neredeyse en başından beri “erkekleri kıza dönüştürme meselesi” ile ilgili her kültürel ayrıntıyı içselleştirdiğini yazıyor. Bütün bu malzemeleri yere koydu. “Hayatımın merkezindeki yakıp kül eden fırındı.” Genç Luc olarak ilk cinsel deneyiminin, fimosis adı verilen, “bağırsak açıklığının doğuştan daralması” adı verilen özellikle acı verici bir durum nedeniyle acil servise gitmeyi de içerdiğinin bir işareti miydi? geri çekilemeyecek şekilde sünnet derisi mi? (Aksi takdirde cinsel organlardan bahsetmek bu anıda büyük ölçüde ihmal edilmiştir.) İki kez evlendi ve bir oğlu oldu.

Geçiş dürtüsü, Kovid sürecinde yadsınamaz hale geldi. 2021'in başlarında cinsiyet değiştirme özelliği olan FaceApp'ı keşfetti. Bazıları bu kitapta basılan resimlerden etkilendi. Sante, “O bendim” diye yazıyor. “Gördüğümde içimde bir şeylerin sıvılaştığını hissettim.” Sante'nin ona anlatmaya çalıştığı şey karşısında kafası karışan 14 yıllık partnerine bunu gösterdi. Sonunda yolları ayrıldı. İkisi de üzgündü ve kırılmıştı. Sante, “Mimi'nin güvenine ihanet etmemden ziyade, dürüst olmak gerekirse bunu asla kazanmamıştım” diye yazıyor.