Kitap eleştirisi: Olga Ravn’ın “Çalışmalarım”

dunyadan

Aktif Üye
BENİM İŞİM, Olga Ravn’ın yazısı. Çeviren: Sophia Hersi Smith ve Jennifer Russell

Hiçbir şey yeni bir anneyi ilk birkaç haftaya gerçekten hazırlayamaz. Bir bebeğin doğuşu, bir zamanlar bağımsız ve engelsiz bir yaşamın tüm izlerini silen bir atom bombasının patlaması gibi hissedilebilir.

Yeni romanı ilk çocuğunun doğumundan ilham alan Danimarkalı yazar Olga Ravn’un durumu da böyleydi. Doğum sonrası depresyondan muzdarip olan Ravn, ebeveyn olmadan önceki gibi yazmakta zorlandı.

Romanın başlarında, Ravn’un anlatıcısı çok sayıda metinle karşılaşmıştır (“el yazısıyla yazılmış sayfaların yanı sıra bilgisayarımdaki çok sayıda belge, kendi e-posta adresimden bana gönderilen e-postalar ve telefonumdaki notlar.”). Görünüşe göre yeni bir anne olduğu dönemden geliyor ve onu yazdığına dair hiçbir anısı yok. Bu kitabı onun yerine Anna adını verdiği başka bir kadının yazdığını öne sürüyor.

İlk sahneler Anna’nın bir doğum kursuna ve bir akupunktur uzmanına katıldığını gösteriyor. Doğumdan sonra, klinik olarak zaman damgalarıyla işlenen Anna’nın şiirleri, onun yalnızlığına bir bakış sunuyor. Anlatıcı, Anna’nın hayatı hakkında yorum yapmaya başlar; Kurgusal Anna, anlatıcının çocuğuyla ilgilenmeye ve anlatıcı izlerken anlatıcının kocasıyla konuşmaya başlar.

Zaman doğrusal değildir. Roman parçalıdır: pasajlar “Başlangıçlar” veya “Devamlar” olarak etiketlenen metinlere, günlük benzeri metin patlamaları eşlik ediyor. Ayrıca terapi seanslarından notlar, tıbbi kayıtlar, kısa diyalog taslakları ve edebiyat tarihinden parçalar da yer alıyor.

Bu kolaj sinir bozucu olabilir; olay örgüsünün veya karakterin şık bir şekilde altüst edilmesi. Yerine, Tam yerinde ve erken anneliğin ezici yönelim bozukluğunu yakalıyor. Ravn olarak resimli, bir doğumdan birkaç dakika sonra sonsuzluk gibi görünebilir. Yeni doğmuş bir bebek kendi kontrol edilemeyen programını takip eder. Belleğin kendisi sürekli değişen, orantısız ve geçici hale gelir.

Ravn’ın önceki romanı Çalışanlar, 2021 Uluslararası Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen büyüleyici bir bilim kurgu eseriydi. Her iki kitapta da gerçekliğin iplerini ustalıkla çekiyor, olayları ustaca çarpıtarak gizli, çarpıtılmış gerçekleri ortaya çıkarıyor.

Anna onun hayatını istila etmeye başladığında, Anlatıcı, kendi varlığını uzaktan, kararsızlıkla ve hatta yabancılaşmayla gözlemler. Anna bu hayatta benden daha mı mutlu olur, diye soruyor kendi kendine. Tıbbi protokoller ve günlük kayıtlarının tümü derin bir çözülme hissine katkıda bulunuyor; bu, annelerin sıklıkla çocuklarından kopukluk hissettiklerini tanımladıkları doğum sonrası depresyonun yaygın bir semptomu.

“İşim”in uzun uzadıya ve gereksiz tekrarlardan oluştuğu anlar vardır. Ancak Ravn’un anneliğin psikolojik çalkantılarını dramatize etme konusundaki nadir yeteneği göz önüne alındığında bunlar affedilebilir kusurlardır.

Bunu henüz 8 haftalık olan ikinci çocuğumu emzirirken yazıyorum. Anna gibi ben de aralıklı olarak yazmak zorunda kaldım ve çalışmamı tekrar kontrol etmek için sürekli olarak metni gözden geçirmek zorunda kaldım. Editörümden uzatma talebinde bulunuyorum.

Oğlumun iki ebeveyni var ama onu doğuma kadar taşıyan tek kişi bendim. Onu emziren tek kişi benim. Bu anne olmanın hem sevinci hem de yüküdür. izole edilmiş yazma çalışmasına elverişli değildir. Ravn’ın anlatıcısı sabittir annelik sorumluluğunun “yazmanın odak noktamı sadece çocuktan değil tüm varlığımdan uzaklaştıracağı korkusuyla beni tek kelime yazmaktan alıkoyduğu” gerçeği beni şaşırttı.

Ravn, deneyiminin üstesinden geldikten sonra “doğum yapan insanların haklarını geliştirmek için” bir aktivist haline geldi. Ravn’ın memleketi Danimarka’da ebeveynlere toplam 52 hafta ücretli izin hakkı veriliyor ve bir anne, planlanan doğumdan dört hafta önce çalışmayı bırakabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan anneler bu haktan yararlanamaz.

Romanın başlarında, Ravn’ın anlatıcısı metni koruyor (“burada delilik ve açığa çıkan et”) ve metnin yalnızca hamile veya küçük çocuklar tarafından okunması gerektiğine inanıyor. Katılmıyorum. Herkes tarafından okunmalı.

BENİM İŞİM | Yazan: Olga Ravn | Çeviren: Sophia Hersi Smith ve Jennifer Russell | 400 s. | Yeni yollar | Kağıt, 18,95 dolar