Kitap hırsızına hapis yok

dunyadan

Aktif Üye
Hükümetin kendisini 1000’den fazla el yazması eser çalmakla suçladığı dolandırıcılık suçlamasını kabul eden eski bir yayıncılık çalışanı olan Filippo Bernardini, Perşembe günü hapisten kaçtı ancak sınır dışı edilmeye mahkum edildi.

Ayrıca, program sonucunda ödediği avukat ve tanık ücretlerini şirkete geri ödemesi için yayıncılığın en büyük ismi olan Penguin Random House’a 88.000 $ ödemesi emredildi.

Bay Bernardini, beş yılı aşkın bir süre boyunca yayınlanmamış el yazmalarını arayan bir yayıncı olarak çalıştı. Örneğin, belirli bir editör gibi davranır ve o kişinin yazarlarına en son taslaklarını soran bir e-posta gönderirdi. Hükümet, kendisini yüzlerce kişi gibi gösterdiğini söyledi.

Motivasyonu her zaman gizemli olmuştur. Bilgi topladı, ancak bundan nasıl para kazanabileceği net değildi. Çalınan el yazmaları basitçe satılamaz veya farklı bir isim altında yayınlanamaz.

Bu ay Manhattan’daki Federal Bölge Mahkemesinden Yargıç Colleen McMahon’a yazdığı bir mektupta Bay Bernardini, el yazmalarını okumak istediği için çaldığını söyledi.

“Bunu asla istemedim ve bu el yazmalarını asla sızdırmadım” diye yazdı. “Onları göğsümde sımsıkı taşımak ve kitapçılara çıkmadan önce kıymetini bilen birkaç kişiden biri olmak istedim. Müsveddeleri okuduğum ve sanki o kitabın editörüymüşüm gibi yazarla özel ve eşsiz bir bağ hissettiğim zamanlar oldu.”

Manhattan’daki federal savcılar, Bay Bernardini’nin kapsamlı ve uzun süredir devam eden komplosu nedeniyle en az bir yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Savcılar, Yargıç McMahon’a yazdıkları bir mektupta, “Onun kimliğine bürünmesi ve hırsızlığı kurbanlarına gerçek bir itibar, duygusal ve mali zarar verdi” diye yazdı. “Kurbanları onunla yüzleşip onu hırsızlık ve suçla suçlarken ve hatta planı kamuoyunun dikkatini çekerken bile, bu suç davranışını yıllarca sürdürdü.”

Uzun yıllar İngiltere’de yaşayan İtalyan vatandaşı 30 yaşındaki Bernardini, geçen yıl tutuklanmasından bu yana Manhattan’da soruşturma gözetimi altında yaşıyor ve sokağa çıkma yasağı ve bilek bileziğiyle nerede olduğunu izliyor. Mahkeme, İngiltere veya İtalya’ya sınır dışı edilmesine karar verdi.

Benjamin Bilge raporlamaya katkıda bulundu.