Kitap İncelemeleri: Élise Fontenaille tarafından yazılan ve Violeta Lópiz tarafından çizilen At the Drop of a Cat ve Jordan Scott tarafından yazılan v

dunyadan

Aktif Üye
Her resimli kitabın üç hikayesi vardır. Birincisi, kendi içinde ilginç ama belki de bize yabancı gelen kitabın nasıl ortaya çıktığı. İkincisi anlatılan İçinde kitap. Üçüncüsü, sonunda okuyucunun zihninde kalan şeydir.

Her biri doğasever göçmen büyükanne ve büyükbabasının genç bir çocuğunun ve birlikte geçirdikleri değerli zamanın portresini içeren iki yeni resimli kitap, bu üç hikayeyi güçlü bir şekilde bir araya getiriyor.

Fransız yazar Élise Fontenaille’in ilk resimli kitabı, BİR KEDİ DÜŞMESİNDE (Büyülü Aslan, 36 s., 18,95 $, 4 ila 8 yıl)Karin Snelson ve Emilie Robert Wong tarafından çevrilen ve İspanyol sanatçı Violeta Lópiz tarafından çizilen , Luis adında bir büyükbabayı anlatıyor. Kedi severler merak etmeyin, Luis kedileri düşürmez. Kedileri sever. Aslında bir kedisi var. Luis’in demek istediği “bir anda” idi.

Luis henüz 11 yaşındayken dağları yürüyerek aştı ve savaşın yıktığı İspanya’dan Fransa’ya kaçtı. Küçük yaşlardan itibaren okula gitmek yerine çalışmak zorunda kaldı. Bu yüzden okumayı ve yazmayı asla öğrenmedi. Bu ona, torununun tekrarlamayı sevdiği “bir kedinin damlasında” gibi, kendine özgü, büyüleyici bir şeyler söyleme tarzını verir. Öğretmen okulda çocuğu azarladığında direnir: “Kedileri neden daha çok sevdiğimi açıklamak istedim ama sonunda hiçbir şey söylemedim.”

Luis, torununun dediği gibi “kuş dili” konuşuyor: “Memelerle konuştuğunda karşılık veriyorlar.” Kedisiyle de konuşuyor: “Her zaman aynı fikirde değiller.” Ve usta bir bahçıvan. “Toprağa bir tohum ektiği anda hemen filizlenir. Taze fasulyeleri göğe uçar, enginarları baş kadar büyür ve pırasaları sıra sıra askerler gibi sıralanır.” Ayrıca yemek pişiriyor: “Sürekli bir şeyler pişiyor ve pişiyor, bu yüzden evi güzel kokuyor. Benim ‘turtasının elması’ olduğumu söylüyor, bu da benden gerçekten hoşlandığı anlamına geliyor.”

BABAMIN BAHÇESİ (Neal Porter/Tatil Evi, 32 sayfa, 18,99 dolar, 4 ila 8 yaş)şair Jordan Scott tarafından yazılmış ve ödüllü sanatçı Sydney Smith (çok beğenilen I Talk Like a River’ın arkasındaki Kanada ekibi) tarafından çizilmiştir. Scott’ın sevgili Baba’sı veya büyükannesi hakkındadır. Kitabın başındaki kısa bir yazar notunda bize söylediği gibi, kendisi ve ailesinin “II. Dünya Savaşı sırasında çok acı çektiği” Polonya’dan Kanada’ya geldi. Anlatıcı çocuk annesinden diğer şeylerin yanı sıra açlıktan da acı çektiğini öğrenir.

Scott, mutfak masasında oturup kahvaltıyı beklerken (her sabah babası onu eve giderken aldığında yaptığı gibi), yenilenmiş bir tavuk kümesi olan evinin “bahçesinden gelen yiyeceklerle dolu” olduğunu gözlemliyor. iş durur). ): “Banyoda turşu kavanozları, duşta sarımsak, ayakkabı rafında şalgam” vb. İngilizce konuşmadıkları için kendilerine has bir dilleri olduğunu açıklıyor: “O işaret ediyor, ben de başımı sallıyorum; Yanaklarımı sıkıyor ve ben gülüyorum.”

Ona yaptığı yulaf lapasının bir kısmını döktüğünde, hemen onu alır, öper ve kasesine geri koyar. Okula giderken yağmur yağdığında, solucanları toprakla dolu küçük cam kavanoza koymak için “yavaş yürüyor çünkü solucan arıyor”. Daha sonra, onları “görecek, koklayacak, yiyecek çok şey” olan yemyeşil bahçesinin toprağına sevgiyle dökecek. Bunu neden yaptığını sorduğunda ise avucunda “yağmurda parmağını ıslatır ve tüm çizgileri çizer”.

Babamın Bahçesi sona erdiğinde, Baba torununun evine taşınmıştır ve artık solucanları kurtarmaz. Yağmurdan ıslanmış bir pencereden dışarı bakıyor ve onun ayak izlerini takip ettiğini görüyor: “Yavaş yürüyorum” diyor bize. “Bulabildiğim her solucanı topluyorum.”

At the Drop of a Cat sona yaklaşırken, Luis torununun ona yazmayı öğretme teklifini kibarca reddeder: “Artık öğrenmeye başlamak için biraz geç. … Kafam yoruldu.” Ancak kitap, Luis’in ona gitar çalmayı öğretmesiyle mutlu bir şekilde sona erer.

Her iki kitap da güzel bir şekilde resimlenmiştir.

“Babamın Bahçesi” öyküsü, şiirsel bir dille anlatılmadığı için imgeler büyük rol oynar. Smith’in suluboya ve guaj resimleri, Baba’nın mutfağındaki ışığı ve yağmurda arabaların farlarını zarif bir şekilde yakalar.

At the Drop of a Cat için Lópiz, Luis adlı çocuğu ve bahçesindeki yağmur ormanını ayrı şeffaflıkların üzerine boyadı ve ardından çocuğun, büyükanne ve büyükbabanın ve doğanın birbirine bağlılığını kutlayan gerçeküstü görüntüler yaratmak için bunları farklı katmanlara yerleştirdi.

Bu kitapları bitirdiğimizde, bir çocuğun Babası bizim Babamızdır; Bir çocuğun Luis’i bizim Luis’imizdir. Ve böylece zihnimizde yaşamaya devam ediyorlar ve bu üçüncü hikaye.

Caldecott Madalyası sahibi Uri Shulevitz, Polonyalı bir mülteci olarak geçirdiği çocukluk anılarını anlatan Chance: Escape From the Holocaust’un yazarı ve illüstratörüdür.