Kitap İncelemesi: Chetna Maroo’dan “Western Lane”

dunyadan

Aktif Üye
BATI YOLUtarafından Chetna Maroo

Chetna Maroo’nun gösterişli ve disiplinli ilk filmi, annesini yeni kaybetmiş 11 yaşındaki Jain kızı Gopi’nin Londra dışında bir squash kortunda dikilmesiyle başlar. Oynamıyor. Bunun yerine, bitişik sahada duvara çarpan topun sesini dinliyor, “yakında yankılanan hızlı, alçak perdeli bir tabanca atışı.” Gopi’nin işittiği şutun kendisi değil, forvet oyuncusuna sahanın merkezi olan T’ye geri çekilmesi ve hazırlanması için bir salise sağlayan bu yankı, boş yankılanma, topun etkisindeki yalnız tepkidir. rakibinin dönüş vuruşu için.

Eski bir ulusal squash şampiyonu ve uluslararası alanda tanınan bir oyuncu olarak, Maroo’nun açıklamasını okuyana kadar bu yankının gücünü hiç düşünmemiştim. Oyunun ne kadarının o boş patlamada ortaya çıktığını veya mesleğimin ne kadarının o yalnız sese bağlı olduğunu hiç düşünmemiştim. Birçok yönden, bu samimi spor yalnızlığın ta kendisidir.

Maroo’nun romanının güzelliği, hem sayfada olanın hem de söylenmemiş kalanın şekillendirdiği anlatının bu açılımında yatıyor. Annesinin ölümünden sonra, Gopi’nin ablaları Mona ve Khush ile paylaştığı evi boğucu bir sessizlik sarar. Birbirine sıkı sıkıya bağlı Gujarati topluluklarının şüpheli bakışları altında, uzak ve dikkati dağılmış babalarının yardımı olmadan kederleriyle yüzleşmek için mücadele ederler. Konuşmalar başlamadan önce sonlandırılır. Konuşma, kekemelik ve kültürel barikatların yanı sıra söylenemeyecek kadar korkutucu ve üzücü şeyler tarafından engellenir.

Endişeli bir akrabasından kızları için sağlıklı meslekler bulması konusunda tavsiye alan Pa, ailenin yerel bir spor merkezindeki haftalık squash oyununu günlük, amaca yönelik egzersizlere dönüştürür. Gopi çok geçmeden kulübün beyaz menajerinin oğlu Ged’in dikkatini çeken bir yetenek keşfeder ve onun antrenman partneri olur. ve Pa’yı kızını bir turnuvaya katılmaya ikna eden Pakistanlı bir işadamı ve hevesli bir squash oyuncusu olan Maqsud.

Babam, kederinden ve üç kızı tek başına büyütme korkusundan kaçınmak için Gopi’nin eğitimini kullanır. Gittikçe artan yorucu antrenmanlarının ardından o ve Gopi, efsanevi atlet Jahangir Kahn ile rakipleri Geoff Hunt ve Hiddy Jahan’ın videolarını izleyerek saatler geçiriyor. Kısa süre sonra Pa, elektrikçi olarak işini ihmal eder ve ailesinin duygusal olanları bir yana, mali sıkıntılarına göz yumar.

Gopi antrenman yaparken sınıfsal ve kültürel engellerle karşılaşır, bunlardan en önemlisi Ged’e karşı duyduğu yasak duygulardır. Babam ayrıca spor merkezinin dışında Ged’in beyaz annesiyle sigara paylaşarak Gujarati topluluğu içinde gerilim yaratır. Ancak Western Lane’de olduğu gibi, topluluğun böyle bir ırk karışımına duyduğu kızgınlık dile getirilmiyor.

Sessizlik arttıkça ailenin üzerindeki baskı da artıyor. Gopi, oyunda, noktalar arasındaki mağaramsı boşluklarda sığınmak için daha fazla zaman harcıyor. Eğitim sırasında Gopi ve Ged, neredeyse dans partnerleri gibi bir takım olarak çalışır, vuruşlarını ve becerilerini geliştirir ve birbirlerinin gelişmesine yardımcı olur. Uygulama zemininde, başka bir yerde kontrolden çıkmış olanı – sonuçları, engellemeleri – kontrol edebilirler. Ancak rekabette Gopi şunu bilir: “Yalnızsın. Öyle olmalı. Kendi yolunu bulmalısın. … Kimse sana yardım edemez. Kimse senin için odaklanamaz veya senin için kaybetmekten korkamaz.”

Maroo, bağlantıyı açıkça ortaya koyamayacak kadar kurnaz bir yazar olsa da, yukarıdaki pasaj keder için de geçerlidir. Bu zarif romanda, squash oyunu, Gopi’nin kederine ve onu işlemeye yönelik girişimlerine giden bir yol haline geliyor. Sadece meydanda, kız kardeşlerinden bağımsız, tek başına yas tutacak, hiçliğe boyun eğecek ve onda destek bulabilecek yeri vardır. “Temiz bir vuruş zamanı durdurabilir” diye düşünüyor. “Bazen var olan tek huzur gibi gelebilir.”

Sık sık neden squash hakkında yazmadığım sorulur. Gerçek şu ki, oyuna çok yakınım, okuyucum için doğru olanı yapmaya çok niyetliyim. Ama gerçek şu ki ben her zaman squash hakkında, tutku, acı ve yalnızlık hakkında yazıyorum. Sporu daha doğrudan ele almak için Maroo gibi yazarlarımız var, 2005 tarihli Cumartesi romanında oyun hakkında çok zekice yazan Ian McEwan’dan bahsetmiyorum bile. Dünyanızı alıp, aklınızdan geçen her şeyin anında çarptığı 32 fit x 21 fitlik bir kutuya sıkıştırarak size kontrolü ele almanız için bir kıl kadar alan bırakıyorsunuz.

Ivy Pochoda’nın son romanı These Women.

BATI YOLU | Chetna Maroo tarafından | 151 sayfa | Farrar, Straus ve Giroux | 25 dolar