Kitap incelemesi: Mieko Kanai’den “Mild Vertigo”

dunyadan

Aktif Üye
hafif baş dönmesi, Mieko Kanai tarafından. Çeviren: Polly Barton.

Mild Vertigo’nun ilk dört sayfalık cümlesinin sonunda, Japon yazar Mieko Kanai’nin İngilizceye çevrilecek son romanının odak noktası olan Tokyolu ev hanımı Natsumi ile güçlü bir şekilde özdeşleştim. Benim ve Natsumi’ninkinin aynı olmaması önemli değil. Onun gibi ben de mutfak duvarlarımın temizliği konusunda endişelenmeye başladım. Zihnim, Natsumi’nin iç dünyasının canlı, dört nala koşan ritimlerini taklit etmeye başladı. Her zaman böyle düşünüp düşünmediğimi ve bu kitabın bana zihnimin gerçek doğasını gösteren ilk kitap olup olmadığını merak etmeye başladım. Bu, Polly Barton tarafından çevrilen Kanai’nin düzyazısının büyüleyici harikası.

Natsumi’nin hayatı rahat bir orta sınıf ve hiç değişmeyen rutinlerle o kadar dolu ki, aylardır giymediği bir ceketin cebinde eski bir alışveriş listesi bulduğunda, bunun üzerinde taşıdığı uzun listeyle aynı olduğunu fark ediyor. az önce yazmıştır. Kocası aşırı derecede bencildir. Küçük oğulları pek sevecen değildir. “Hayatının sıkıcı, vasat ve olaysız olduğu izlenimine yabancı değil” ama kendi kendine bunun “herhangi bir memnuniyetsizlik duygusundan ayrı olarak var olan bir duygu” olduğunu söylüyor. O bir asi değil. Uyum sağlıyor. Romanın başında olduğu gibi sonunda da aynı.

Ama ara sıra, belki bulaşık yıkarken ya da bir dantel perdenin rüzgarda dalgalanmasını izlerken, Natsumi o kadar güzel sessiz bir aydınlanma yerine girer ki, onu o şaşkınlıktan uyandırır. Babası ona anaokulundaki bir fotoğrafını gösterdiğinde, canlı bir hatıranın etkisinde kalır: ona küçük gelen puantiyeli elbise, farklı renkli gözleri olan bir kedi, oyuncak bir ayı, kasabadaki gizemli amca… yakındaki hasır sandalye. Başka bir gün, çocukları için onca yemekten birini hazırlarken, onları mutlu etmenin ne kadar kolay olduğunu ve bu becerinin her anne için ne kadar değerli ve geçici olduğunu bir anda fark eder. “Bundan bir yıl sonra, yıldız şeklindeki kapkeklere ketçap aromalı tereyağlı pirinç doldurmak, çocukların gözlerinin ışıldamasına ve yine de zevkle çığlık atmasına neden olur mu?” diye merak ediyor.

“Bayan” gibi Dalloway, Mild Vertigo, okuyucuyu, bir izlenimler, anılar, endişeler ve dürtüler kargaşasıyla bombardımana tutulmuş olmasına rağmen dünyasını anlamlandırmaya çalışan zengin bir kadının zihnine sokar. Ancak Clarissa Dalloway, iki savaş arası İngiltere’de seyahat ederken, Natsumi’nin 1990’larda Tokyo’sunda (bu kitap ilk olarak 1997’de Japonya’da yayınlandı) Big Ben’in bir dönüm noktası -“Da!” kaotik ses yumağı: “bir araba motoru ile yandığında gaz kazanının hafif kükremesi ve çamaşır makinesinin veya elektrikli süpürge motorunun sesi arasında bir haç gibi çıkan hırıltılı bir ses.”

O kadar kakofonik bir dünya ki, Natsumi nadiren bir dış duyu tarafından kesintiye uğramadan önce bir düşüncenin sonuna geliyor – günümüz şehir yaşamının doğru bir yansıması. Natsumi’nin böyle bir dünyada yaşayabilmesi bile mucize. Kanai okuyucuyu, Natsumi’yi günlerinin sıkıcı durgunluğundan kurtulmak için daha fazla çabalamadığı için yargılamaya ya da onu sessiz bir başarı olarak kutlamaya karar vermeye bırakıyor: ona verilen hayatı yaşamaktan memnun, ne kadar hafif baş döndürücü olsa da. olmak.

Claire Oshetsky, Chouette’in yazarıdır. Bir sonraki romanı Zavallı Geyik Ocak’ta çıkacak.

hafif baş dönmesi | Mieko Kanai tarafından | Polly Barton tarafından çevrildi | 179 sayfa | Yeni Yollar | Ciltsiz, $16.95