Kitap İncelemesi: Uçan At, Sarah Maslin Nir

dunyadan

Aktif Üye
UÇAN AT (Bir zamanlar At Kitap 1) Sarah Maslin Nir tarafından. Laylie Frazier tarafından çizildi.

Pek çok kız, kahramanın bir ata can attığı, onu bulduğu, onu evcilleştirdiği ve eskisinden çok daha sağlam ve eğlenceli bir bağlantı kurduğu bir kitap okuyarak büyür (benim için Dorothy Lyons’un “Gümüş Huş” kitabıydı). okul arkadaşlarıyla birlikte olduğu. Böyle bir kitap genellikle ömür boyu sürecek bir at sevgisinin başlangıcıdır.

Sarah Maslin Nir’in “gerçek atlar ve onları seven insanlar” üzerine kurulu bir ortaokul romanı serisinin ilki olan Uçan At, Haberler muhabiri Nir’in 2020’de paylaştığı anılarında yaşadığı bir deneyimden ilham aldı. “At Çılgınlığı.” 2016’da, iki yıl önce babasının ölümünden bir hafta sonra satın aldığı Hollandalı Warmblood trend belirleyici, bir yarışmada ona binerken tökezledi ve tökezledi. Sonra onun hayatını kurtardı. “Senin dışında herhangi bir yere düşmesine imkan yoktu. Ve sonra, havada arkasını döndü” dedi bir izleyici ona. “Hiç böyle bir şey görmedim. Düşerken tüm vücudunu burktu ve kendini ters yöne attı.”

Bu, Nir’in onu gördüğü andan itibaren at hakkında hissettiklerini doğruladı: “Trend Belirleyici, spora olan tutkumu şimdiye kadar yalnızca ulaşmak istediğim bir düzeye çıkardı.”

“Uçan At”, Trend Belirleyici’nin Hollanda’da doğmasıyla başlarken, romanın anlatıcısı bir tay olarak doğmanın nasıl bir şey olduğunu hayal ediyor: “Yarı eğimli bir çadır gibi yatıyordu, serseriler havada ve Kuyruktaki ıvır zıvır dışarı çıkıyordu. arka ayakları ve dönmesi.” Buradan tayın kişiliğini öğreniyor ve büyüme yolunda ona eşlik ediyoruz. (Sonunda Amerika’ya gitmeden önce ünlü Lipizzaners veya uçan atlarla birlikte Avusturya’daki bir binicilik şatosunda eğitim alacak.)

Nir’in Uçan At’taki amaçlarından birinin genç kızlara atların dünyayı nasıl gördüğünü, at olmanın nasıl bir his olduğunu, atların insanlarla nasıl etkileşim kurduğunu öğretmek olduğu aşikar. Tarzı geveze ve çoğu zaman komik: “Şu anda modanın bir havası var. İğrençti.”

Trendy’nin bakış açısından sekiz bölümün arasına Sarah’nın bakış açısından beş bölüm serpiştirilmiş. Sarah, New York’ta yaşıyor ve romanda Trendsetter Atlantik’in diğer tarafında doğduğunda 10 yaşında. “Bir gün Trendy’nin hayatı Sarah’nınkine bağlanacaktı… ama hiçbiri bunu henüz bilmiyordu.” Zaten atlara takıntılı olan Sarah, alabildiğince çok binicilik dersi alır, ancak Trendy ilk kez ayakta durmakta zorlanırken, ” Sarah başka bir şeyi karıştırıyor” ve “daha az zorlayıcı değil”: hecelemeye çalışıyor. (Nir, bir öğrenme güçlüğüyle kendi mücadelesinden bahsetti.) Benim için Sarah’nın bölümleri en ilgi çekici bölümler, çünkü o, mücadelelerinin üstesinden nasıl geldiğini parça parça açıklıyor.

Ata binmenin doğasında var olan tehlikeler göz önüne alındığında (Nir bunu ilk elden bilir, Horse Crazy’de aldığı bazen korkutucu yaralanmalar hakkında yazmıştır), The Flying Horse’daki rehberliği özlüyorum. Sarah, öğretmenlerinden nasıl binileceği, bir atın ruh halini ve korkularını nasıl hissedeceği hakkında ne öğrendi? Sarah nihayet 13 yaşında Trendsetter’a bindiğinde, onu diğer atlardan farklı kılan ne fark etti? Belki de bir kriz anında trend belirleyicinin kurtarıcısı ve Sarah’nın idolü olan “binicilik efsanesi” Beverly Moore daha büyük, daha anlamlı bir rol oynamalıydı.

Jane Smiley, genç okuyucular için sekiz başlık da dahil olmak üzere çok sayıda at romanının (en son “Paris’te Perestroyka”) yazarıdır.

UÇAN AT (Bir zamanlar bir at varmış 1. Kitap) | Sarah Maslin Nir tarafından | Resimleyen: Laylie Frazier | 192 sayfa | Cameron Çocuklar | 16,99 $ | 8 ila 12 yaş