Kitap Kulübü: Percival Everett'in “Silme” adlı eserinden konuşalım

dunyadan

Aktif Üye
Abone olmak: Apple Podcast'leri | Spotify | Nasıl dinlenir

Oscar'ların yayıncılık dünyasına ısırılacak bir şeyler vermesi pek sık görülen bir durum değil. Ancak Pazar gecesi gerçekleşen bu yılki Oscar'larda, en iyi film yarışmacılarından biri tamamen kitap yayımcılığıyla ilgili: Percival Everett'in 2001 tarihli “Silme” adlı romanından uyarlanan Cord Jefferson'un “American Fiction” adlı filmi, yayıncılar, okuyucular ve kimin hangi hikayeyi anlatacağını belirlerken piyasanın empoze edebileceği sinsi önyargılar.

Tabii ki filmi tavsiye ediyoruz. Ancak Everett'in romanını daha da çok öneriyoruz. Bu haftaki bölümde Book Review'dan MJ Franklin, yine Book Review'dan meslektaşları Joumana Khatib ve The Times'ın popüler kültür muhabiri Reggie Ugwu ile kitabı tartışıyor. Uyarı: Hem kitap hem de film hakkında çok sayıda spoiler bulunmaktadır.

Erasure'ı okudunuz mu, American Fiction'ı gördünüz mü ya da her ikisini de gördünüz mü? Ne düşündüğünüzü bilmek isteriz. Tepkilerinizi yorumlarda paylaşın, biz de tartışmaya katılmaya çalışalım.

Başlamanızı kolaylaştırıyoruz:

Joumana Hatib: “Daha önce Percival Everett'i okumuştum. Sayfadaki düşüncelerini izlemeyi seviyorum. Komiktir, saygısızdır, alaycıdır. Onun gibi yazan kimse yok. Ve şunu söylemeliyim ki Sırf bu kitaptaki dokuların çokluğu yüzünden Silme beni tamamen şaşırttı. … Açıkçası parodik bir roman. Açıkçası inanılmaz derecede hicivli ve şakacı ya da sevimsiz olmadan ivmeyi koruyacak kadar çirkin.”…

Reggie Ugwu: “Harika bir hız duygusu var, sanki hiç vakit kaybetmiyormuş gibi. …Bunun, sayfada ne bırakacağını ve neyi sileceğini tam olarak bilen, çok bilgili ve olgun bir yazarın eseri olduğunu söyleyebilirsiniz. Olay örgüsünü birkaç satır ilerlettiğinde şaşırdığım anlar oldu.”

Bu bölüm ve genel olarak kitap incelemesi podcast'i hakkındaki geri bildirimlerinizi şu adrese gönderin: Kitaplar@Haber.