Ocak ayında okunacak yeni polisiye ve gizem kitapları

dunyadan

Aktif Üye
Benjamin Stevenson'ın ikinci meta-suç filminin yıldızı Ernest Cunningham, BU TRENDEKİ HERKES ŞÜPHELİ (Mariner, 336 sayfa, 30 dolar)Daha en başından itibaren “modern polisiye romanlarda nadir bulunan bir şey: güvenilir bir anlatıcı” olacağına söz veriyor. Konu gerçeğe gelince bana her zaman güvenebilirsiniz. Aldatma yok.” Elbette deneyimli polisiye okuyucuları güvenilir bir anlatıcı için durumun böyle olmadığını bilir. Gerçekten var olmak. Gerçeği sadakatle ancak kendilerini kandırmak için aktarabilirler.

Ernest bu tutarsızlığın bir kısmını, “geniş ailemi birer birer öldüren” bir seri katili zekasıyla alt ettiği “Ailemdeki Herkes Birini Öldürdü” adlı ilk filminde gösterdi. Şimdi Stevenson onu Avustralya çölünde Darwin'den Adelaide'ye giden gösterişli bir trene bindirilen polisiye yazılar festivalinin ortasında bırakıyor. Her karakterin (ve şüphelinin) farklı bir tür kategorisinde yazdığı “Doğu Ekspresinde Cinayet”i düşünün.

“Yedi yazar bir trene biniyor. Dizinin sonunda beşi hayatta kalacak. Biri kelepçeli olacak.”

Bol miktarda kırmızı ringa balığı ile eğlenceli ve eğlenceli. Kitaba ağırlık veren şey, Ernest'in hikayenin özünü sorgulayan ve gizemi çözülen kız arkadaşı Juliette ile olan ilişkisidir.

Amy Pease'in unutulmaz çıkışında NORTHWOODS (Emily Bestler Kitapları, 276 sayfa, 27 $), Eli North, travma sonrası stres bozukluğuyla mücadele ederken Afganistan'da yaptığı üzücü bir yolculuğun ardından Wisconsin, Shaky Lake'e geri döndü. Kasabanın şerifi olan annesi Marge ona bir cankurtaran halatı atıyor: Oğlunu seviyor ve yardımcısı olarak çalışmanın ona karanlıktan bir çıkış yolu sunabileceğini düşünüyor.

Ancak Eli, bir sahil beldesinden gelen rahatsızlık çağrısına yanıt verdiğinde ve Ben adındaki bir gencin cesedinin küçük bir balıkçı teknesinde buruşmuş olduğunu keşfettiğinde, “karanlık bir kaporta gibi çöktü.” Marge, “Ben'in ölümüyle Eli'nin hayatının bir şekilde bağlantılı olabileceğine” ikna oldu. Elbette ki haklıdır ve Eli sorunlarıyla boğuşurken ve kendi kendini alkolle tedavi ederken, soruşturma onu acımasız ilaç şirketlerinin ve kişisel ihanetin olduğu bir uçuruma sürükler.

Bu roman korkaklara göre değil – bir çocuğun yaralanmasının anlatımı nefesimi kesti – ama Pease'in yazıları Shaky Lake gibi bir yerdeki yaşamın gerçekliğini ve ıssızlığını yansıtıyor. Eli sayesinde hem hasarı hem de güneş ışığına giden bir yol vaadini görüyoruz.

Kat Ailes'in coşkulu ilk polisiye romanında: BEKLENEN Dedektifler (Minotaur, 371 sayfa, 28 dolar), Alice ve ortağı Joe, kendiliğinden Londra'dan kaçarak, Midsomer Cinayetleri'ndekilere geçici bir benzerlikten daha fazlasını taşıyan cennet gibi bir Cotswolds köyü olan Penton'a gittiler. Yeni bir ev, yeni bir topluluk ve ilk çocuğunun yaklaşan doğumu nedeniyle Alice, özellikle Joe giderek uzaklaşırken kendini stresli hissediyor.

Ama sonra birisi doğum kursuna gittikleri aynı binada bir adamı öldürür ve Alice'e odaklanacak bir şey verir. Televizyondaki suç programlarını izleyerek bu kadar çok zaman geçirdikten sonra suçu çözebileceğine inanarak, sınıftaki birkaç hamile kadını soruşturma için görevlendirir (hamile arkadaşlarından birinin kız kardeşi olan baş araştırmacıyı üzer).

Ailes neşeli bir üslup kullanıyor ama özellikle Alice'in ilişkisini test eden sırlar hakkında yazarken duygusal ağırlıktan kaçınmıyor.

Joe, “Dedektif falan oynadığını biliyorum ama bana psikanaliz yapmaya kalkma” diyor. “Havamda değilim.” Ne saklıyor?

Uzun zamandır Barbara Hambly'nin Benjamin Ocak gizemlerini, özellikle de A Free Man of Color (1997) ve Sold Down the River (Nehrin Altında Satıldı) adlı ilk kitaplarından bu yana yeniden ele almayı düşünüyordum. (2000) – tarihi detayları ve ortamları, 19. yüzyılda New Orleans'ın özgür siyah topluluğu beni etkiledi. Cerrah, müzisyen ve dedektif Benjamin geri dönüyor NUBİYAN'IN LANETİ (Severn Evi, 256 sayfa, 29,99 dolar)şimdiki zaman (yani 1840) ile 15 yıl önceki çözülmemiş bir cinayetin koşulları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapan 20. gezisi.

O sırada Benjamin, İngiliz kaşif Deverel Wishart ile birlikte uzak bir Fransız kalesine hayalet avı gezisindeydi. Wishart, evin hayaletli güneydoğu kulesinde ölü bulundu, “yüzü acı ve dehşet içinde buruşmuş, gözleri açık”, duvara kanla karalanmış meşum bir mesajdı.

Wishart'ın Sudanlı koruması altındaki Arithmus hiçbir yerde bulunamadı ve kalenin eşiğini geçmeyi bile kararlı bir şekilde reddetmiş olmasına rağmen diğerlerinin onun katil olduğunu varsaymasına neden oldu. Artık Arithmus yeniden ortaya çıkmıştır ama Benjamin adını temize çıkardığında kendi geçmişiyle yoğun bir şekilde uğraşmak zorunda kalacaktır.

Birkaç geri dönüşle ağırlaşan “Nubian'ın Laneti”, Hambly'nin önceki seri girişlerindeki çıtırtı ve çıtırtıları taşımıyor. Ancak Benjamin, hikayenin hepimizin daha iyi bilmesi gereken kısımlarında ustaca ilerleyen, kazanan bir karakter olmaya devam ediyor.