Pulitzer ödüllü ve ABD Ödüllü Charles Simic 84 yaşında öldü.

dunyadan

Aktif Üye
Neredeyse kesinlikle Amerika’nın en sadık ve kendinden geçmiş yemek şairiydi. Şiirlerinden birinin başlığı Karidesine Dair Deli idi. Başka bir “Café Paradiso” tam olarak okur:

Ezilmiş genç bademlerle koyulaştırılmış tavuk çorbam

Kış yeşillikleri karışımım.

Mantarlı, rezeneli, hamsili favori tagliatelle,

Domates ve vermut sosu.

Soğan, kapari ile haşlanmış sevgili maymunbalığı

Ve yeşil zeytin.

Barbunya ve sarımsak tadı olan dilini ver bana

Formaggi ve Frutta’nın seksi küçük seçimi!

Seninle bir armut gibi kırmızı şarapta boğulmak istiyorum

Sonra kremalı yabani meyvelerden oluşan bir makedoinde uyuyun.

Bir ikilemler şairi, eserleri aynı anda birçok açıdan geldi. Eleştirmen Adam Kirsch, The New York Sun’da Bay Simic’in etkilerini şöyle özetledi: “Amerikan Edebiyatında benzeri olmayan bir tarz yaratmak için Orta Avrupa’nın karanlık hicivinden, Latin Amerika’nın şehvetli rapsodisinden ve Fransız gerçeküstücülüğünün gergin yan yana gelmelerinden yararlanıyor. Yine de Bay Simic’in mısrası, yalnızca 1940’ların kara filmlerinden fırlamış cesur, sert dokularıyla değil, aynı zamanda eklektizminin güveniyle de tanınabilir bir şekilde Amerikalı olmaya devam ediyor.”

Dusan Simic, 9 Mayıs 1938’de Yugoslavya’nın başkenti Belgrad’da doğdu. Savaşın patlak vermesi ve ülkesinin Mihver devletleri tarafından işgal edilmesiyle, elektrik mühendisi olan babası, tutuklanmasının ardından 1944’te birkaç kez İtalya’ya kaçtı. Baba sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti, ancak ailesi 1954’e kadar orada ona katılamadı. Şair daha sonra, “Seyahat acentelerim Hitler ve Stalin’di” dedi.

Aile, Charles’ın -geldiğinde adını değiştirdiği- İngilizce öğrendiği ve hevesli bir okuyucu olduğu Chicago’ya yerleşti. Son yılını Chicago banliyösünde geçirdiği Oak Park Lisesi’ndeki fakülteyi anımsayarak Times’tan Bay Bruckner’a şunları söyledi: “Size başından beri buranın Hemingway’in Ernest’in lisesi olduğunu hatırlattılar ve bu sizi kim yaptığınıza hayret etti. vardı. Ama senin okumaya ilgi duyduğunu görünce sana kitap vermeye devam ettiler.”

Ailesinin onu üniversiteye göndermeye gücü yetmedi, ancak Chicago Sun-Times için düzeltmen ve katip olarak çalışırken Chicago Üniversitesi’nde gece derslerine katıldı. 1958’de tuhaf işlerde çalıştığı ve geceleri şiir yazdığı New York’a taşındı. “Her zaman İngilizce yazdım” dedi, “çünkü arkadaşlarımın ve aşık olduğum kızların şiirimi anlamasını istedim.”