Röportaj: Doris Kearns Goodwin, “Bitmemiş Bir Aşk Hikayesi” Üzerine

dunyadan

Aktif Üye
İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın.

Güneş doğmadan önceki erken saatler her zaman en güzeli olmuştur. İhtiyacım olan her şeye sahibim: huzur, bir bornoz, rahat, eski, mavi deri bir kanepe, kitaplarla ve araştırmalarla dolu bir masa.

Başucu masanızda hangi kitaplar var?

Şu anda: Üç Yol Geri, Emerson, Thoreau ve William James'in kederle nasıl başa çıktıklarını anlatan güçlü bir kitap (özellikle kocam Dick Goodwin'in ölümünden sonra). Philip Roth'un “Gerçekler” adlı eserinde Roth, Robert Kennedy ve kocam arasındaki boşanma politikaları hakkında komik bir akşam yemeği sohbeti bulmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Torunumla okuma saatine hazırlanırken: “Kurbağa ve Kurbağa Arkadaştır” ve “Güvercinin Otobüsü Sürmesine İzin Vermeyin!”

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Kitaplarımın benim onları organize ettiğimden daha çok beni organize ettiğini fark ettim! Yazdığım her kitabın kendine ait bir kütüphanesi olması gerekiyordu. Daha farkına bile varmadan, Lincoln, İç Savaş, Theodore Roosevelt, hain gazeteciler, Roosevelt, II. Dünya Savaşı ve 1960'lar hakkındaki hem kurgu hem de kurgu dışı kitaplar da dahil olmak üzere koca bir kütüphane biriktirmiştim. Hatta beyzbol kitaplarını ve hatıra eşyalarını saklamak için genişletilmiş bir köşe bile inşa ettim. Kocamın geniş oyun, şiir, bilim ve felsefe kütüphanesinden bahsetmiyorum bile. Dick ve ben Concord, Massachusetts'te yaşadığımız evin her odası kitaplarla doluydu, tıpkı şu anda Boston'daki evimde olduğu gibi.

İnsanlar hangi kitapları raflarınızda görse şaşırırlardı?

Polisiye romanlar ve dedektif hikayeleri yığınları. WH Auden'in yazdığı gibi, “Suç hikayelerini okumak tütün veya alkol gibi bir bağımlılıktır.”

Kocanızın mektupları ve günlükleriyle bu kadar çok vakit geçirmek tarihin nasıl anlatıldığına dair görüşlerinizi etkiledi mi?

Çoğu zaman tarih, olayların nasıl geliştiğine dair bilgiyle anlatılır ve hatırlanır. Dick, 1960'lardan kalma bir zaman kapsülü olan, sakladığı 300 kutuyu açmaya 50 yıl boyunca direnmişti. On yılın sonu (Vietnam Savaşı, Martin Luther King Jr. ve Dick'in yakın arkadaşı Robert Kennedy'ye düzenlenen suikastlar, ayaklanmalar, üniversite kampüslerindeki şiddet) kendisi ve ülke için tüm dönemin üzerine karanlık bir gölge düşürmüştü.

Ancak Dick 80 yaşına geldiğinde ve nihayet kutuları kronolojik sıraya göre açtığımızda, ikimizi de etkileyen şey o zamanın yoğun endişeleri değildi; daha çok bireysel insanların bir fark yaratabileceğine dair ilham veren inançtı. Bu, on binlerce gencin Barış Gücü'ne katılmasına ve oturma eylemlerine, özgürlük gezilerine, ayrımcılık karşıtı yürüyüşlere ve oy kullanma karşıtı yürüyüşlere katılmasına yol açan dürtüydü.

Bütün bunları onun yanında okumak başımı döndürmüş olmalı.

Kitaplarımın konularını (Abraham Lincoln ve her ikisi de Roosevelt) sık sık “oğullarım” olarak adlandırdım çünkü onlarca yıldır kendimi onların mektuplarına, günlüklerine ve anılarına kaptırdım. Onlarla sık sık konuşuyordum ve onlara sorular soruyordum. Asla cevap vermediler. Ama şimdi gerçek erkeğim, kocam odanın karşı tarafında oturuyordu; kendi mektuplarından ve günlüklerinden okurken tartışıyor, düzeltiyor, gülüyordu. Kesinlikle çok etkileyici!

Hanginiz daha iyi yazardınız?

Dick'in en önemli başkanlık konuşmalarını yazdığı baskıya ve zaman kısıtlamalarına asla dayanamazdım. Tarih çok daha sabırlı ve benim yavaş araştırma ve yazma hızıma çok daha iyi uyuyor. İç Savaş ve İkinci Dünya Savaşı hakkında anlatmak istediğim birbiriyle bağlantılı hikayeleri çözmem iki kat daha uzun sürdü çünkü bu savaşlar henüz yapılmamıştı. Dick ve ben hiçbir zaman rekabet içinde olmadık. Birbirimizi tamamladık. O daha çok hikayeyi şekillendirmekle ilgileniyordu ve ben de hikayenin nasıl şekillendiğini öğrenmek istedim.

Hediye olarak aldığınız en iyi kitap hangisi?

Geçen Noel, oğlum ve gelinim Joe ve Veronika bana Barbara Tuchman'ın “Ağustos Silahları” kitabının imzalı ilk baskısını verdiler. Bu hediye beni 60 yıl önce üniversitede kitabı ilk okuduğum zamana götürdü. . Burada bir kadın, geleneksel olarak erkeklere ayrılan savaş alanı hakkında yazdı. Burada, tarihçilerin yalnızca o dönemde insanların bildiklerini yazması gerektiğine inanan ve gelecekteki olaylara gönderme yapma dürtüsüne direnen usta bir hikaye anlatıcısı vardı.

Şu ana kadar okuduğunuz en korkunç kitap hangisi?

Roberto Bolaño'nun “2666” eseri.

Bundan sonra ne okumayı düşünüyorsunuz?

James McBride'ın The Heaven & Earth Marketi ve Geraldine Brooks'un Atı.

Bir akşam yemeği partisi düzenliyorlar. Ölü ya da diri hangi üç hikaye anlatıcısını davet edersiniz?

Lincoln, FDR ve LBJ ne içmeyi ve yemeyi sevdiklerini biliyorum. Bu yüzden Lincoln için su, istiridye yahnisi ve bisküvili tavuk yahnisi servis edecektim; FDR için gerekli tüm malzemelerle birlikte martiniler ve sosisli sandviçler; ve LBJ için Cutty Sark Scotch, kızarmış tavuk biftek ve patates püresi. Ve bir kez olsun çenemi kapalı tutup Amerika'nın şimdiye kadar yetiştirdiği en eğlenceli ve anlayışlı hikaye anlatıcılarından üçünü dinlerdim.