Röportaj: Kate DiCamillo – Haber

dunyadan

Aktif Üye
Başucu masanızda hangi kitaplar var?

Komidin üzerindeki yığının içinde kelimenin tam anlamıyla Alice McDermott'un “Dokuzuncu Saat”i var (Geçen sonbaharın “Absolution”unu o kadar çok sevdim ki kaçırdığım herhangi bir McDermott'u aradım); “2023'ün En İyi Amerikan Kısa Hikayeleri”; ve Niall Williams'tan “This Is Happines”S” (sihrini keşfetmek ve ruhumu sakinleştirmek için yeniden okuduğum bir kitap). Sandalyemin yanındaki yığının en üstünde (öğleden sonra yazmayı bitirdikten sonra biraz okumaya izin veriyorum): “Su Dansçısı” Ta-Nehisi Coates tarafından; Gene Luen Yang ve LeUyen Pham'ın yeni çizgi romanı “Ay Yeni Yılı Aşk Hikayesi” ve “Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders” adlı küçük bir kitap Carlo Rovelli'nin yazısı.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Pandemiye kadar hiç organize değillerdi. Bu yalnızlık ve belirsizlik döneminde evdeki her kitaplığı aradım. Sevdiğim kitapların birçok kopyası vardı (“Gilead”ın üç kopyası, “Old Filth”ten iki tane çünkü onları istediğim zaman asla bulamamıştım, bu yüzden başka bir kopya satın almak zorunda kaldım. Kitapların artık yazara göre alfabetik olarak düzenlendiğini ve ek kopyaların da başkalarının eline geçtiğini bildirmekten memnuniyet duyuyorum.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Elinde fiziksel bir kitap olan bir koltukta oturduğumda neredeyse kendim oluyorum. Ben bir altını çizen biriyim, köpek kulakçısıyım. Bir parça güneş ışığını, bir fincan kahveyi ve yakınlarda bir köpeği severim. Bu cennet gibi.

En son okuduğunuz harika kitap hangisiydi?

Benim için harika bir kitap, hemen başka birinin okumasını istediğim bir kitaptır. Ve harika bir kitap aynı zamanda bende bir hikaye anlatma isteği uyandıran kitaptır. Bana bu hissi veren son hikaye 2023'ün En İyi Amerikan Kısa Hikayeleri'ndeydi. Da-Lin'e ait. “Hazine Adası Sokağı” adlı bir hikaye. Okuyacak mısın? Ha? Ha? Mısın?

Henüz okumadığınız için utandığınız kitaplar hangileri?

Yaşlanmanın en güzel hediyelerinden biri şu kelimeleri söylemeyi öğrenmiş olmamdır: “Bilmiyorum” ve “Bunu okumadım.” Bunları söyleyebilmek utancı ortadan kaldırıyor. Ancak okumayı çok istediğim ama elimde olmayan kitaplar var. Bu listede: “Geçmişi Anma” ve “Don Kişot”. Bana şans Dile.

Sizi en son güldüren kitap hangisiydi?

Michael Bond'un “Paddington Adında Ayı” adlı eseri.

Bu seni ağlattı mı?

“Sandviç” Catherine Newman'ın yazısı. Haziran'da çıkıyor ve söylemeliyim ki beni de güldürdü.

Ferris'in büyükannesi yeni kitabında “Her iyi hikaye bir aşk hikayesidir” diyor. Katılmak veya katılmamak?

Ha. Hileli bir soru. Bence her iyi hikaye, birinin kalbine giden yolu hayal etmemize yardımcı olur. Ve bu aşk, değil mi?

Genç bir okuyucunun neyi komik bulabileceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında ben Paddington'un bir köpek sürüsü tarafından kovalanmasına hala gülen 8 yaşında bir çocuğum çünkü onun haberi olmadan çantasından bir parça domuz pastırması çıkıyor. Bu soruyu cevaplıyor mu?

Ferris'in büyükannesi ona “Ayrıntılarda çok iyisin tatlım” diye hatırlatıyor. Detaylarda sizi özel kılan şey nedir?

Üzerinde çalıştığım bir öykünün taslağının başında şunu yazdım: “Detaylar, ayrıntılar, hepsi ayrıntıda gizli.” Ve her şey öyle. Yazmak isteyen çocuklara şunu söylüyorum: Her şeye dikkat edin. Dikkat etmenin dünyayı sevmenin bir yolu olduğunu düşünüyorum.

Genç okuyucular yazmaya başladığınız zamandan çok farklı bir medya ortamında yaşarken tarzınız veya yaklaşımınız zaman içinde nasıl değişti?

Hala aynı şekilde yazıyorum; kendi yolumdan çekilmeye ve hikayenin sesine dikkat etmeye çalışıyorum. Ve sanırım bu şu an için değil, kalbim için yazmaya çalıştığım anlamına geliyor.

Winn-Dixie'den Dolayı ya da diğer popüler çalışmalarınızı ne sıklıkla yeniden okuyorsunuz?

Her kitabı yayımlanmadan önce defalarca okurum, yayımlandıktan sonra da bir daha okumam. Bu ilginç çünkü okuyucular kitabı genellikle benden daha iyi tanıyor. Ve bu beni mutlu ediyor.

Gizli favoriniz olan daha az popüler bir kitap var mı?

Hiçbir zaman favoriler açısından düşünmüyorum. Ama “Kaplan Yükseliyor”u düşünüyorum benim “utangaç çocuğum” olarak.

Hayranlarınız için kitap imzalarken ne yazıyorsunuz?

“Aşk” kelimesi giderek daha sık kullanılıyor. Çünkü yazar ile okuyucu arasındaki bağlantı için güzel bir kelime gibi görünüyor.

Bundan sonra ne okumayı düşünüyorsunuz?

“Batı Sokağı” Chetna Maroo tarafından.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorlar. Hangi üç ölü ya da yaşayan yazarı davet ediyorsunuz?

Asla edebi bir akşam yemeği partisi düzenlemem. Yemek yapmıyorum ve bu çok korkutucu. Ama Isak Dinesen, Margaret Atwood ve Marilynne Robinson bir araya geldiğinde duvardaki sinek olmak isterim.