Şiir: Sarasota Kanalizasyonunun Hanımları

dunyadan

Aktif Üye
Jackie Wang’ın şiirinin başlığı kısmen Djuna Barnes’ın tuhaf aşk hakkındaki 1936 romanı Nightwood’a atıfta bulunur: “Haute-Seal’den gelen bayanlar son yürüyüşlerini yaparlar ve son tembel sıralarında ağır ağır yürürler.” Şiirin ritmi hayatın ritmini yansıtır ki şiir anlatır. Bazı okuyucular bu hayatı zaten bileceklerdir. Onlar için – bizim için – şiir, çağdaş şiirde çok sık görmediğim bir kabullenmedir. Ancak şairler, bir zamanlar lağım esrikliği konusunda uzmandı. Kendisinden önceki François Villon veya Charles Baudelaire gibi, Wang da bize hayatta yapılacaklar listesi ve banka hesaplarının acımasız kaderciliğinden daha fazlası olduğunu hatırlatan şiirler yazıyor. Şiir ileriye, kenara doğru koşar. Sonra aşk hırsızları yakalanır. Fatura vadesi geldi. Şiir yavaşlar. kalp kırıkları Sonuçta bu bir ağıttı. Kadansının canlı heyecanına rağmen, “o günler”, o aşıklar artık geride kaldı. Geriye şiir kalıyor. Anne Boyer tarafından seçildi

Sarasota Kanalizasyonlarının Hanımları

kaydeden Jackie Wang

bu günlerde
Her öğünde çöp yedik
çöp bidonlarına attım
Atlanta çocukları
bir kovada tombul var
süresi dolmuş kahvaltı barlarından

İyi yemek çalıyordu
kontinental kahvaltı
çevredeki tüm otellerde
ılık Dannon’u çal
yoğurt ve muz
vasat dağıtımdan

Sadece bir kez yakalandık
bize fatura verdiler
paramız yoktu
eve gideceğimi söyledim
biraz para kazanmaya çalışmak
ve ayrıldığımda
ödemeden gitmene izin verdiler
seni hayal kırıklığına uğrattığımı düşündüm

Gördüğüm tüm aşk gitti

Dumanlarla yaşadık
bizimki adrenalin
kemikleri kırmak

Anne Boyer şair ve deneme yazarıdır. Kanser ve hemşirelik üzerine anı kitabı The Undying, Genel Kurgu Dışı dalında 2020 Pulitzer Ödülü kazandı. jackie wang Şair, akademisyen, multimedya sanatçısı ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Amerikan Çalışmaları ve Etnisite alanında yardımcı doçenttir ve araştırmaları ırk, gözetleme teknolojisi ve hapishanelerin ve polis gücünün politik ekonomisine odaklanmaktadır. Yazar ve diğer katkıda bulunanlar hakkında, yakında çıkacak olan deneysel deneme derlemesi, Alien Daughters Walk Into the Sun (Semiotext(e), 2023).