Tavuk Çorbası

Bardakci

Yeni Üye
Tavuk Çorbası Tanımı İçin Gereçler

• 1 tüm tavuk
  • 3-4 yemek kaşığı pulbiber
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı un
  • 2 diş sarımsak
  • Yarım limon suyu
Tavuk Çorbası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Tüm tavuğu güzelce yıkadıktan daha sonra düdüklüye tavuğu koyalım üzerini geçecek kadar su koyalım.
  2. Birinci kaynayan suyunu ben döküyorum yenidendan su doldurup 3-4 yemek kaşığı kadar pulbiber döküp, ocağa alalım. Düdüklünün buharı çıktıktan daha sonra düdüğünü indirip ocağı kısalım 30 dk pişirelim.
  3. Pişen tavuğumuzu düdüklüden çıkarıp biraz soğuduktan daha sonra istediğiniz modülleri didelim, ben göğüs kısmını didiyorum.
  4. Tavuğun öteki modüllerini tavada kızartıyorum tavuğun hepsini çorbada kullanmıyorum yada hepsini didip yarısını dondurucuya atabilirsiniz.
  5. Çorba yapacağınız tencereyi ocağa alın içerisine tereyağı ve sıvı yağı koyalım tereyağı eriyince unu ekleyip, kokusu çıkana kadar kavuralım.
  6. Tavuğu haşladığımız suyu süzgeçten geçirip unun üzerine dökelim çırpıcı ile kaynayana kadar karıştıralım, kaynayınca didilmiş tavukları ekleyelim.
  7. Sarımsağı ince doğrayıp içerisine atalım, şayet tavuk suyunuz az gelirse üzerine kaynamış su ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz.
  8. İstediğiniz kıvama gelene kadar altı kısık biçimde kaynatın, ocaktan inmeye yakın yarım limon suyu sıkıp, ocaktan alın üzerine doğranmış maydanoz ekleyip tencerenin kapağını kapatın, 15 dk daha sonra servise hazır. Afiyet olsun.
Tavuk Çorbası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı