Terbiyeli Tavuk Suyu Çorba

Bardakci

Yeni Üye
Terbiyeli Tavuk Suyu Çorba Tanımı İçin Gereçler

• 1 tane tavuk göğsü (Ben bu tanımımda 4 küçük but kullandım)
  • 1 çay bardağı pirinç
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yarım limon (1 taneyi eksiksiz de sıkabilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı tereyağ/margarin
  • Tuz
  • Nane
  • Karabiber
Terbiyeli Tavuk Suyu Çorba Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel tavuğumuzun hangi kısmı ile yapacaksanız onu haşlamaya koyalım.
  2. Haşlayıp etini didikleyelim yada benim yaptığım üzere miniklere yapıyor ise ufacık ufacık doğradım, sizlerde bu türlü yapabilirsiniz (Ben haşlarken tuzunu ve karabiberini de koyuyorum ki tavukta lezzetlensin diye)
  3. Pirinci yıkayıp, 2 su bardağı su ile haşlayalım. Çorbayı yapacağımız tenceremize tereyağ koyup, unumuzu kavuralım.
  4. Üzerine haşlanmış tavuk suyumuzu ek edip topaklanmadan karıştıralım. Kaynamaya bırakalım.
  5. Öbür yandan bir kabın içerisine yoğurt, yumurtanın içerisine limonu sıkıp çırpalım. Kalan tavuk suyumuzu yavaş yavaş terbiyemizin içerisine döküp süratlice karıştıralım.
  6. Çorba suyumuz kaynamadan yavaşça terbiyemizi içerisine ek edip, karıştırmaya devam edelim.
  7. Orta ara karıştırmış olduğumuz çorbamız kaynamaya yakın iken pirinci ve doğramış olduğumuz tavuğumuzu ek edelim. – çorbamızın tuzunu ve karabiberini ekleyip, kaynayana kadar karıştıralım.
  8. Kaynayan çorbamızın altını kapatıp, sosunu hazırlayalım. Sosunu hazırlayacağımız kabın içerisine epey az sıvı yağ ekleyip nanemizi koyalım.
  9. Isınmış olan sosu çorbamıza ek edip tencereyi bir defa karıştırıp, ağzını kapatalım. Afiyetle yiyin, şifa olsun inşallah ????
Terbiyeli Tavuk Suyu Çorba Tanımı Fotoğraflı Yapılışı