Yalnız kütüphaneci, melankoli ve mandalina rengi

dunyadan

Aktif Üye
Molly Young önümüzdeki birkaç ay izinli. Onların yokluğunda, kitap incelemesindeki meslektaşlarınız tavsiye meşalesini alacak ve her iki cumartesi gelen kutunuzda görünecektir.

Sevgili okuyucular,

Tavsiye vermek zor olabilir. Doğru öneri, insanların görüldüklerini ve anlaşıldıklarını hissetmelerini sağlayabilir ve hatta belki de sizi daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Öte yandan, kötü olan, başarısız bir romantik kurgu gibidir: bu Neyin içinde olduğumu düşünüyorsun? (Sırlarla ve yalanlarla dolu bir şehirde ve kişisel iblisleri olan bir dedektifi içeren inanılmaz derecede yüksek bir cinayet oranıyla dolu bir şehirde uğursuz bir şey aradığım açık olsa da, akış hizmetleri rahat gizemler önermeye çalıştığında genellikle bu tepkiyi alıyorum. neredeyse sağı daha saldırgan.) Ama bu biraz karamsar kitaplar hakkında size söyleyebileceğim şey: Onları seviyorum. İD onları tekrar oku. Ama bu bir tuzak değil – söz veriyorum.

sadie taş

(Not: Kitap eleştirisi yapan meslektaşlarım ayrıca en son edebiyat haberlerini ve eleştirilerini içeren bir haber bülteni de gönderiyorlar; Rüzgâr Gibi Oku’yu seviyorsanız, bu mektubu da beğenebilirsiniz.)

Şanslıysan, hayatında sana değer veren bir arkadaşın vardır. kusursuz tavsiyeler Sadece iyi bir zevke sahip değil – bu bir gereklilik olsa da – aynı zamanda neyi sevdiğinizi ve hatta neye ihtiyacınız olduğunu gerçekten anlayan birini kastediyorum. Benim için, beni Elizabeth von Arnim, Alston Anderson, Denton Welch ve belki de en önemlisi, yaşlı Larkin’in temsil ettiği acı (hatta hazımsız) çalışmayla çarpıcı bir tezat oluşturan bu hassas romanla ilk kez tanıştıran eski dostum Tom’dur. .

Katherine Lind, savaş zamanı İngiltere’sinde kasvetli bir taşra kasabasında küçük bir kütüphanede çalışan genç bir Avrupalı. Derinden yalnız olan Katherine, tatil için evde olan eski mektup arkadaşı Robin ile iletişime geçmek için harekete geçer; Metin, Robin’in ailesine iki savaş arası güneşli bir ziyaretin anıları ile günümüzün soğuk gerçekliği arasında gidip geliyor. Katherine’in milliyetini ya da neden İngiltere’de olduğunu -tahmin edebilsek de- asla öğrenemiyoruz ve gerçekten de kitabın çoğu eksiltili. Açık olan, yalnızlık duygusudur: şimdiye kadar okuduğum gibi, hem fiziksel hem de duygusal bir izolasyonun çok dokunaklı bir tasviri. Yine de bu iç karartıcı bir kitap değil; Güzelliği ve insanlığı, onu okuduktan sonra kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

İsterseniz okuyun: Clare Keegan, Wong Kar-wai’den “In the Mood for Love”, değişken hava
Şuradan edinilebilir: Antikacı kitapçılar veya iyi stoklanmış kütüphaneler

Gass’ın bazen muğlak yapıtları arasında tartışmasız en erişilebilir olan bu kitap uzunluğundaki deneme, bazı açılardan başlığından da anlaşılacağı üzere melankoli halinin postmodern bir incelemesidir. Ama çok daha fazlası; Gass, rengin tarihini ve dilbilimini, mitolojik ve sanatsal önemini ve… eh, mavi şeyleri açıklıyor. İşlenen konular şunlardır: “Mavi kalemler, mavi burunlar, mavi filmler, yasalar, mavi bacaklar ve çoraplar, uzun denizciler tarafından söylenen kuşların, arıların ve çiçeklerin dili, soğuktan etkilendiğinde derinin kurşuni görünümü, morluklar ve etkilenen hastalıklar, korku ; çürük rom ya da cin mavi yıkım diyorlar ve mavi şeytanlar onun hezeyanı.”

Açıkladığı gibi, tüm renkler arasında, “bu nedenle, iç işleyişin rengi olarak en uygun olanıdır. Pürüzsüz hafif keskin yüksek hafif ince hızlı ekşi yeni ve soğuk veya derin derin tatlı kalın koyu yumuşak yavaş pürüzsüz ağır eski ve sıcak: mavi bunların arasında kolayca hareket eder ve hepsi duygusal durumlarımızı derinden nitelendirir.

İsterseniz okuyun: Leonard Michaels, Litanies, Miles Davis’in “Kind of Blue”, Blue: The Tatter Textile Library (Brooklyn’deyseniz kesinlikle görülmeye değer)
Şuradan edinilebilir: New York İnceleme Kitapları

Neden yapmıyorsun…

• okumak KOLTUK YEMEK KİTABI? Meksika: Margarita Carrillo Arronte’nin Yemek Kitabı, hem düzyazısı hem de kullanışlılığı açısından anında bir klasiktir, ancak son zamanlarda benim gerçeklerden kaçışım, baharı ya ruhen ya da tapuda müjdeleyen son Meksika vejetaryen yemek kitabı şeklini aldı. . Kapak bile temiz bir nefes.

• ziyaret edin KÖTÜ BİÇİM İnceleme, Harshita Lalwani’nin “İkinci Şans Romantizmleri Marmite Kadar Kutuplaştırıcı mı?” Makalesi için olsa bile tartışın.

• Yemek yemek narenciye MFK Fisher gibi mi? “Serve It Forth”ta “Sabahları, yumuşak, bunaltıcı odada,” diye yazıyor, “pencerenin kenarına oturur ve üç dört mandalina soyar. Yavaşça soyun; ona zarar verme … Her bir tombul küçük hamile hilali ayırın. … Dünün gazetesini alın … ve radyatörün üzerine yayın. … Kâğıdın üzerindeki mandalina parçalarını sıcak ısıtıcının üzerine yerleştirdikten sonra en iyisi onları unutmak. … Radyatörde mandalina parçaları daha da dolgun, sıcak ve dolgun hale geldi. Onu pencereye taşıyorsun, çekip açıyorsun ve onu birkaç dakika pervazın karın üzerinde bırakıyorsun. Hazırsın.”
Abone olduğunuz için teşekkürler

Haberler kitaplarına veya Molly Young’ın incelemelerine daha yakından bakın.

Okuduklarınızı beğendiyseniz, lütfen başkalarına tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kaydolabilirsiniz. Yalnızca abonelere yönelik tüm haber bültenlerimize buradan göz atın.

Dostça Hatırlatma: Yerel kütüphanenizdeki kitapları arayın! Pek çok kitaplık, kopyaları çevrimiçi olarak ayırmanıza izin verir. RLTW@Haber adresine haber bülteni geri bildirimi gönderin.