Yaz için yeni sesli kitaplar – Haber

dunyadan

Aktif Üye
Bir ay önce bana kuantum teorisinin ne olduğunu sorsaydın, cevaplamaya çalışırdım ama aslında bilmediğimi fark ettiğimde kendimi tutardım. Bu, uzay-zaman veya yapay zeka gibi, çoğumuzun (bilimkurgudan, haberlerden) bildiği ama gerçekten anlamadığı kavramlardan biridir. Bu nerede KUANTUM ÜSTÜNLÜĞÜ: Kuantum Hesaplama Devrimi Her Şeyi Nasıl Değiştirecek (Random House Audio, 10 saat 41 dakika), teorik fiziğin ünlü tercümanı Michio Kaku devreye giriyor. Adını, “kuantum bilgisayar adı verilen tamamen yeni bir bilgisayar türünün, belirli görevlerde sıradan bir dijital süper bilgisayardan kesin olarak daha iyi performans gösterebileceği” teorik aşamadan alır, sesli kitabı okuyun, Feodor Chin’in kasıtlı – bazen robotik olsa da – netliği ile okuyun Bir avuç şirket zaten orada olduğumuzu iddia ediyor.

Kaku, kuantum hesaplamanın – yani mikroçiplere ihtiyaç duymadan atom altı düzeyde hesaplamanın – potansiyel faydalarının, kuantum bilgisayar kontrollüne duyulan ihtiyaç gibi risklerden giderek daha ağır bastığı böyle bir “devrilme noktasına” nasıl ulaştığımızı açıklıyor. koşullar. Kaku, sesli kitabın çoğunu bilgisayar biliminin tarihini anlatarak, dinleyicileri çok önemli temeller olarak Turing makinesine ve transistörlerin icadına geri getirerek harcıyor.

Bu çarpıcı gelecek, kuantum hesaplamanın gerçek dünyadaki etkilerini araştıran sesli kitabın son beş saatinin odak noktasıdır: kanseri ve Alzheimer’ı önlemek için bağışıklık sistemlerimizi değiştirmek, mahsul verimini artırmak, dünyadaki açlığı sona erdirmek. Kaku’nun belirttiği gibi, “Bilinen sağduyu yasaları rutin olarak atomik düzeyde ihlal ediliyor”; Ancak onun net anlatımı ve düşünce süreci, bu teknolojik dönüm noktasına geniş bir anlam katıyor.

Kaku’nun gözleri esas olarak ileriye bakarken, içeriye ZAMANIN KÖKENİ HAKKINDA: Stephen Hawking’in Son Teorisi (Random House Audio, 12 saat 10 dakika)kozmolog Thomas Hertog daha çok geçmişe, özellikle de Hawking’in ufuk açıcı 1988 tarihli A Brief History of Time adlı metnine ve Hertog’un bu metin ve yazarıyla kendi çalışma ilişkisine odaklanır. Bu bilimsel müdahalede Hertog, 2002’de Hawking’in “Fikrimi değiştirdim. Kısa Tarih yanlış bir bakış açısıyla yazılmış.” Hertog ona katıldı.

Ethan Kelly, sesli kitabı, Hawking ve Hertog’un fikirlerini tartıştığı Cambridge Üniversitesi’ndeki aynı salonlardan yeni çıktığını düşündüren bir güvenle okuyor – bu sesli kitap, dinleyicinin kendisini olduğundan daha zeki hissetmesini sağlayabilir. Hawking ve Hertog, kozmolojiye tamamen yanlış baktığımızı, bilim adamının temel gerçeğini gizleyen bir “Tanrı’nın Görüşü” ile teorize ettiler: “Biz evrenin içindeyiz ve bir şekilde onun dışında değiliz.”

Yeni, içsel bakış açılarına yapılan bazı derin dalışlar, ortalama bir dinleyiciyi hayal kırıklığına uğratabilir, ancak ağır şeyler, yalnızca yazarın akıl hocasına olan bağlılığını değil, aynı zamanda Hawking’in parlaklığının ve mizah anlayışının boyutunu da gösteren canlandırıcı anekdotlarla noktalanır. Hawking, kendisi için konuşan makineye “Ölüyorum,” diye yazdı ve Hertog’un sözünü bitirmeden önce uzun bir süre duraklamasına izin verdi, “…bir…bir…fincan…çay için” .”

Fiziksel dünyamıza geri demirlemiş hissetmemize yardımcı olmak için kuşlar var. En azından yazarı Mya-Rose Craig için her zaman bu amaca hizmet ettiler. KUŞ KIZI: Daha Parlak Bir Gelecek Arayışında Gökyüzüne Bakmak (Macmillan Audio, 9 saat 30 dakika). 21 yaşındaki Craig, kuş gözlemcilerinin uçsuz bucaksız (ve büyüyen) dünyasında bir tür dahi çocuk. Sadece bir yıl içinde – 6 yaşındayken – 325 tür saydı. İlk seyahatleri onu Bristol dışındaki evinden İngiliz kırsalına götürürken, kısa süre sonra ailesiyle birlikte Ekvador, Antarktika ve ötesine gitti. 17 yaşında 5.000’den fazla kuş türü gören en genç insan oldu.

Bunun büyük bir kısmı, o doğduğunda “zaten tanınmış bir kuş gözlemciliği ailesi olan” ve dokuz yaşından itibaren onu kuş gözlemciliği gezilerine veya seğirmelerine götüren ebeveynleri sayesinde oldu. “Üçümüz karmaşık bir yapboz yaptık,” diyen Craig, kitabına gerçekten acıklı bir hava katıyor. Bangladeşli göçmenlerin kızı olan annesi akıl sağlığıyla mücadele ediyordu: kuşlar onun tesellisiydi ve aynı zamanda kocasının ve kızının tesellisi oldular. Aile hayatının duygusal bağları ve beyaz erkeklerin egemen olduğu bir bölgede önde gelen bir kuş gözlemcisi ve korumacı olmanın zorlukları, orman maceraları ve nadir görülen kuş gözlemleri hikayelerine işlenmiştir. Craig’in dayanamayacağı zamanlar oldu, ama “kuşlarla ilgili bir şeyler vardı,” diyor, “bir an için bile olsa gözlerimizi hayatlarımızdan ayırmamıza ve gökyüzüne bakmamıza neden oldu.” “

Gazeteciler Anders ve Beverly Gyllenhaal, kuş gözlemciliğini her zaman sevmişlerdir, ancak artık emekli oldukları için ilgileri daha da arttı. sesli kitabınız, BİR KANAT VE BİR DUA: Kaybolan Kuşlarımızı Kurtarma Yarışı (Simon & Schuster Audio, 9 saat, 3 dakika), Cassandra Campbell ve Stephen Graybill tarafından okunan kitap, 2021’de Amerika çapında 25.000 millik bir yolculuğun doruk noktasıdır; bu sırada ornitologların ve çevrecilerin, habitat tahribatı ve iklim gibi antropojenik güçler tarafından neredeyse evrensel olarak harap edilmiş dünyadaki kuşları kurtarma çabalarını belgelemişlerdir. değişim tehdidi altındadır.

Gyllenhaals yetenekli hikaye anlatıcılarıdır ve ikili anlatım, birinci çoğul şahıs biçiminde yazılmış bir sesli kitap için nadir ve memnuniyetle karşılanan bir yaklaşımdır. Graybill girişte “Son 50 yılda Kuzey Amerika’daki kuş popülasyonunun yaklaşık üçte biri soldu” diye okuyor. “Bu, her şekil ve büyüklükteki üç milyar kuşa eşdeğer.” Benekli baykuş ve kel kartal gibi “en yüksek profilli” koruma başarı öykülerinden bazılarını, ancak aynı zamanda daha az bilinen vakaları da rapor ediyorlar. Çekirge serçesi, “kuş dokunuşu” bu vakalardan biri en çok ABD’de risk altındadır. Yolculuklarında, küçük transistörlü sırt çantaları taşıyan kuşlarla ve onlara yaklaşmak için boğmaca turnaları gibi davranmayı öğrenmiş bir biyologla karşılaşırlar.

2019 yılında hayatını kaybeden Mary Oliver, şiirleriyle doğaya verdiği sevgi ve ilgiyle tanınıyor. Aktris ve anlatıcı Sophia Bush başlangıçta “Şiir onun için dünyayı övmenin bir yoluydu, kendi deyimiyle ‘küçük şükürler olsun’, güzel dünya için şükretmenin bir yoluydu” diyor. VAHŞİ VE DEĞERLİ: Mary Oliver’dan Bir Kutlama (Pushkin Industries, 4 saat 11 dakika). Bush, zengin ve yapılandırılmış bir yapımda, dinleyiciyi Oliver’ın mirasına bir övgüyle yönlendiriyor ve onu eserlerinin ötesinde tanıyan hayranlarının düşünceleriyle tamamlıyor. Oliver’ın şiirlerinden bir seçki, Oliver’ın kendisi tarafından yapılan kayıtlar kullanılarak sunulmaktadır.

Ortaya, çalışmalarında öğretici anlar bulan bir hahamdan Oliver’ın Bennington College’daki eski öğrencilerine kadar pek çok farklı okuyucu üzerindeki farklı etkisinin canlı bir resmi çıkıyor. Şef ve yazar Samin Nosrat’ın hatırladığı şey, Oliver’ın “dikkat gösterme takıntısı”. Oyuncu Rainn Wilson, “Bir yolda bir kemik yığını bulması veya bir eğrelti otunun rüzgarını duyması gibi Tanrı hakkında” olan şiirlerde din dışı bir maneviyat görüyor. Bu ses kolajı, Oliver’ın çalışmalarına en aşina olanlar için bile onun bir kişi olarak kim olduğuna dair daha eksiksiz bir anlayış geliştirmesine yardımcı olacak. Şair Elizabeth Bradfield şöyle hatırlıyor: “Balinalardan bahsediyorduk. Köpekler hakkında konuştuk. Hiç şiir konuşmadık. Ve bu iyiydi.”