Yazar Katherine May’e göre gününüzde daha fazla neşe nasıl bulunur?

dunyadan

Aktif Üye
Her şey bir post-it notuyla başladı.

“Yürüyüşe çık,” diyordu, Katherine May’in masasının üzerinde belirgin bir şekilde taht kuran gerçekçi bir emir.

Hayatının nadas ve zor bir dönemi hakkında en çok satan anı kitabı Wintering’i yazan İngiliz yazar May, pandeminin en yoğun olduğu dönemde daha zor dönemlerden geçiyordu. Sıkılmıştı, huzursuzdu, tükenmişti. Her zamanki ritüeli – yürümek – ve ona zevk veren diğer aktivitelerle birlikte bırakılmıştı: çakıl toplamak, denizde yüzmek, kitap okumak.

Haber’a yakın zamanda verdiği bir röportajda Bayan May, “Dünyayı benim için ilginç kılan hiçbir şey yoktu” dedi. “Kafamın aynı anda dolu ve boş olduğunu hissettim.”

Bayan May’in son kitabı Enchantment’ta, bu notu yazmak gibi basit bir dizi eylemin, onu merak ve huşu ile dolduran küçük şeyleri keşfetmesine nasıl yardımcı olduğunu ve karşılığında yeniden canlı olduğunu hissetmesini sağladığını anlatıyor.

May, “Sizin için sihirli olan bir şeyi bulduğunuzu söyleyen o ürpertiyi hissedene kadar peşinden koşmalısınız. Bu bir deneme yanılma, değil mi?”

Bayan May’den aynısını nasıl yapabileceğinize dair ipuçları istedik.

Etrafınızdaki dünyayı fark etmeyi taahhüt edin

Bayan May, Enchantment’ta “Her gün deneyime açık olacak alçakgönüllülüğü bulmalı ve kendimize öğrenme izni vermeliyiz,” diye yazmıştı.

“Söylemesi yapmaktan daha kolay” diye itiraf ediyor.

Bayan May, röportaj sırasında “Size bunun aptalca, anlamsız veya zaman kaybı olduğunu veya bunu yapamayacak kadar meşgul olduğunuzu söyleyen düşüncelerle dikkatinizi dağıtmayın” dedi. “Bunun yerine, bunu istemek için kendinize izin verin – kutsalla teması özlemek ve sizden daha büyük bir şeyle iletişim kurabileceğinizi hissetmek.”

May, bir merak durumuna girmenin bir kası esnetmeye benzer olduğunu söyledi. Kendinizi bu zihniyete daha sık sokun ve yavaş yavaş daha kolay hale gelir.

Her şeyden önce, günlük anlarda hissettiğiniz “büyülenmeye teslim olmanız” gerekiyor. Örneğin Bayan May, kahvesinin yüzeyinde dans eden ışık gördüğünde “gerçekten heyecanlanıyor”.

Ama zorlama. Anahtar, dedi, sizi şaşırtan şeyleri aramaya devam etmek ve onları bulacağınıza güvenmek.

Hoş bulduğunuz şey oldukça basit olabilir: Bayan May bahçesindeki küçük bir haşaratı incelerken sık sık huşu hissetmiştir.

“Kendimize her şeyin bu kadar büyük olması gerektiğini söyledik” dedi. “Aslında, sadece nefes alıp oldukça küçük bir hayat yaşayabiliriz.”

Kendinize basit bir soru sorun

Cevaplaması çok zor olan sevimli bulduğunuz şeyleri düşünmek yerine, Bayan May kendinize farklı bir soru sormayı öneriyor: Sizi ne sakinleştirir?

yürüyüş olabilir. Veya bir sanat müzesini ziyaret edin. Hareket eden bulutları izlemek hoşunuza gidebilir.

Her ne ise, onu yapmanın bir yolunu bulun. Bayan May her sabah dışarı çıkıp havayı “köpek gibi” kokluyor, dedi gülerek. Gökyüzünün rengini ve teninin serin havada nasıl hissettiğini fark eder.

Bazı insanlar için bu sakinleştirici an, bir ibadet yerinde veya aya bakarken bulunabilir.

Ayın evresini düzenli olarak gözlemleyen Bayan May, “Ay çok güzel ve aya baktığınızda gece gökyüzündeki yıldızları ve gezegenleri fark etmekten kendinizi alamıyorsunuz” dedi. “Bu sadece güzel, güzel bir şey. Günlük. Ve bu kadar basit.”

Kendi tarzınızda düşünün ve yansıtın

Kişisel derinlemesine düşünmek için daha fazla zaman harcamak istiyor ancak bunu “doğru” şekilde yapmakla ilgili endişeleriniz varsa, bu endişeleri bir kenara bırakın.

Örneğin May Hanım meditasyon yapmayı öğrenirken günde iki kez 20 dakika yapmak istedi ama uykudan önce veya sonra ve asla yemekten sonra değil. Sonra anne oldu ve meditasyon yapacak zaman bulmak daha da zorlaştı.

“Hayatında ‘Bu imkansız’ dediğin bir noktaya geliyorsun” dedi. “Uzun bir süre ‘Başarısız oldum’ diye düşündüm. Açıkçası bunu yapabilmeliyim.’”

Sonunda bir fark etti: Sorun yeterince çabalamamış olması değil, bu kuralların onun için yapılmamış olmasıydı. Ayakkabılarını hiç giymemiş biri tarafından yaratılmışlardı.

Şimdi farklı bir şekilde meditasyon yapıyor. Bazen bunu gecenin bir yarısı ya da ormanda yürürken beş dakikalığına yapıyor.

May, “Benim için hiçbir zaman kafamı boşaltmakla ilgili olmadı. Daha yavaş tempolu işleri üstlenmek, aklınızın bir köşesinde kaşınan tüm o şeyleri işlemek” dedi.

iyi hissettirdiği için yap

May, insanların zevk uğruna zevk aramanın biraz safça olduğunu düşünme eğiliminde olduğunu söyledi.Başka bir deyişle, pratik ve verimli olduğu düşünülen şeylere değer verme olasılığımız daha yüksek.

Ama hoşlandığın bir şeyi yapmak için randevulara veya başka bir zorlayıcı nedene ihtiyacın yok.

Örneğin Bayan May’in hobilerinden biri soğuk suda yüzmektir. Kalori yakmak için yapmıyor. Bunun yerine, “bu inanılmaz alanda olmanın katıksız sevinci için” dedi, “ne kadar şehvetli olduğundan ve saldığı harika iyi hissettiren hormonlardan” bahsetmiyor.

Ve Bayan May başlangıçta evde bal yapmayı öğrenmek için bir arıcılık kursu almış olsa da, öğrenciyken hayranlık duyduğunda bu hedef daha az acil hale geldi.

Bayan May, Enchantment’ta “Teknik olarak bunu hala yapabilirdim, ancak şimdi gerçekten yapmak istemediğimi anlıyorum” diye yazdı.

Tüm bunların neşesi -öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla kurduğu bağ, şehvetli zevkler- her türlü pratik hırsı geride bırakmıştı.

Deneyim hakkında “Yavaş almak, deri ve kulaklar üzerindeki derslerimi özümsemek, bazen iğnelenmek istiyorum” diye yazdı. Ve sınıfta bulduğu mucizeyi şöyle anlattı: “Hepsi birlikte şarkı söylerken çok gürültülüler ve bal ve propolis kokusu, duman, tüm kutu ellerinizin altında titreştiğinde, bu oldukça mutlak.” , insan-arı etkileşimi.