Yeni suç ve gizem kitapları

dunyadan

Aktif Üye
Andrey Kurkov'a sıklıkla Ukrayna'nın yaşayan en büyük yazarı denir ve bu türde yazdığı polisiye kurgu hayranları için bir hediyedir. (Ölüm ve Penguen'i ve devam filmlerini okuyun; çok eğlencelidir.) Yeni çevrilen kitabı, GÜMÜŞ KEMİK (HarperVia, 291 sayfa, 28 dolar), 1919 yılında Kiev'de geçen yeni ve güzel bir dizinin ilk bölümüdür.

Samson Kolechko, bir Kazak'ın babasını kılıçla öldürmesi üzerine sağ kulağını kaybetmesine rağmen kıl payı kurtulur. Yetim kalan, işsiz ve dairesini Kızıl Ordu askerlerine bırakmak zorunda kalan Samson'un seçenekleri sınırlı görünüyor. Ancak daha sonra yerel polis onu işe alır ve hemen ardından özel yapım bir takım elbise ve dev bir gümüş kemikle ilgili ipuçlarını analiz ederek bir cinayet davasına karışır.

Boris Dralyuk'un akıcı çevirisinden süzülen Kurkov, Samson'un vakasını araştırıp Nadezhda adlı bir istatistikçinin cazibesine kapılmasıyla “Gümüş Kemik”e alaycı bir mizah katıyor. Gelecek yıl bir devam filmi çıkacak.

Kristen Perrin'in ilk romanı, KENDİ CİNAYETİNİZİ NASIL ÇÖZÜRSÜNÜZ (Dutton, 368 sayfa, 28 Dolar), tantana ve flaşla birlikte geliyor, ancak son zamanlarda okuduğum en tuhaf ilk denemelerden biri. Beni yanlış anlamayın, oldukça keyif aldım ama ana karakterlerden birinin şöyle açıkladığı sayfaya geldiğimde: “İçimde atan bilgelik o kadar güçlü ki, ani bir karardan kendimi bile durduramıyorum. Bir avukat gibi konuşmaya yönelik abartılı girişimler,” diye kendimi çarpıtılmış bir hikaye anlatımına hazırladım.

1965'te bir panayırda bir falcı, Frances Adams adlı genç bir kıza “tüm işaretler sizin cinayetinizi işaret ediyor” dedikten sonra, kız onlarca yıl boyunca bu korkunç kehanetin altında yaşadı ve “kocaman bir kır evi ve yığınla eşyası olan tuhaf, yaşlı bir kadın” oldu. para.” “Katil olma ihtimaline karşı karşılaştığı herkesin pisliğini araştırıyor.” Frances, büyük yeğeni Annie'yi malikanesine çağırdığında, kız onu yerde, beyaz güllerin yanında ölü buluyor. iğnelerle. Frances bir not bıraktı: “Hesaplarımdaki fonlar da dahil olmak üzere tüm varlıklarımı, cinayetimi başarıyla çözecek kişiye bırakıyorum.”

Olay örgüsünün sallantısı, hem asla oynamaması gereken garip bir oyuna kapılan şefkatli genç kadın Annie hem de romanın kalbindeki gerçek sırrı -geriye dönüşler yoluyla- yavaş yavaş ortaya çıkaran Frances tarafından dengeleniyor. Sabırlı olmanız gerekecek ama son sayfalardaki ödül buna değer.

Brendan Flahertys THE DREDGE (Atlantic Monthly Press, 240 sayfa, 26 $) Ton olarak daha sakin ama bu sizi yanıltmasın: Flaherty sinsi bir keskinlikle yazıyor; düzyazısı basit gibi görünse de güçlü bir güçle dolu. “Bazı insanları tanımazsınız, sonra onları tanırsınız, sonra da tanımazsınız.”

Hikayeyi yönlendiren, farklı köşelerdeki yaralı boksörler gibi ayrı hayatlar yaşayan Casey kardeşlerin yabancılaşmasıdır. Cale, Connecticut'taki kırsal memleketinden Hawaii'ye kaçtı ve lüks gayrimenkul satarak para kazandı. Ambrose kaldı, bir aile büyüttü ve kendi inşaat şirketini açtı. Şiddet ve istikrarsızlıkla dolu bir dönem olan gençlik yıllarından bir sırrı paylaşıyorlar. Bu, inşaat müteahhidi Lily Rowe tarafından denetlenen bir projenin parçası olarak onlarca yıl sonra taranacak olan yerel göletle ilgili. Onun kendi sırları var.

Olay örgüsü yalnızca Cale, Ambrose, Lily ve hem yaşayan hem de ölü diğerlerini birbirine bağlayan bağları keşfetmek için bir çerçeve görevi görüyor. The Dredge'de son sayfadan sonra sizi düşünmeye sevk edecek birçok unutulmaz olay yaşanıyor.

Son olarak Deanna Raybourn'un zeka, güç ve feminist, geleceğe yönelik düşünceyle dolu tarihi polisiye romanlarına çok geç geldim. BÜYÜK BİR SOYGUN (Berkley, 326 sayfa, 28 dolar) Viktorya dönemi maceraperest ve kelebek avcısı Veronica Speedwell'in, aynı zamanda sevgilisi ve idman arkadaşı olan doğa tarihçisi Stoker ile birlikte suçları çözdüğü dokuzuncu film.

Burada ikili, balmumu mankenin aslında ustalıkla korunmuş, cildinin “pembe renkli yaldızlı kaymaktaşı” gibi parıldayan ölü bir genç kadın olduğunun keşfedilmesiyle başlayan özellikle küstah ve acımasız bir olayı araştırıyor.

Özellikle Veronica, kıza verdiği isimle “güzel olan” tarafından etkilenir ve Stoker başlangıçta isteksiz olsa da onun kim olduğunu ve nasıl öldüğünü bulmaya kararlıdır. (Daha sonra ona şunu söyler: “Veronica, bir şey yapmaya kararlı olduğunda seni caydırmaya çalışmanın ne kadar anlamsız olduğunu yeterince iyi öğrendim.”)

Bir dizi sevimli yardımcı karakter ve ilgi çekici bir maymunu ekleyin ve neşeli bir boğuşmanın tanımına sahip olursunuz.