Yuvalama

Bardakci

Yeni Üye
Yuvalama Tanımı İçin Gereçler

Hamuru (köftesi) için

• 500 gram çekilmiş pirinç
  • 250-300 gram çiğ köftelik kıyma (yağsız)
  • 1 çay bardağı irmik
  • 1 tane yumurta
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
Gereçler

• Evvelden yaptığımız yuvalama (köftesi)
  • 500 gram kuşbaşı et (ben kuzu eti kullanıyorum)
  • 3 su bardağı nohut
  • 500-600 gram süzme yoğurt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 adet yumurta
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 2 litre su (et ile nohudu kaynatmak için)
Üzeri için

• 6-7 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı nane
Yuvalama Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Gaziantep yemeği yuvalama

1. Yuvalama materyalleri köfte leğeninde yoğuruyoruz. Yoğururken ortada epeyce yavaşça elimize su alıp serpiştirerek yoğurmaya devam ediyoruz. Sakız üzere olana kadar yoğurun daha sonra minik minik hamurdan modüller koparıp zeytinyağıyla yavaşça biçimde elinizi yağlayıp yuvarlayın yuvarladıktan daha sonra ister suda 1-2 dk kaynatarak pişirin isterseniz buharda 10 dk kadar pişiriniz. Not: Köfte kısmını bir kaç gün evvelinde hazırlayıp haşlayıp buzdolabında koruma edebilirsiniz.
  2. Etimizi tencereye alıp üzerine suyumuzu ekleyelim ben nohudu buzluktan kullandım eğer buzlukta yok ise geceden ıslayıp et ile birlikte haşlayabilirsiniz. Etimiz piştiğinde nohut ve yuvalamaları ekleyip 5 dk kadar daha pişirip ocağın altını kapatıyoruz.
  3. Yoğurduğumuzu bir tencereye alıp yumurtayı kırıp karabiber ekliyorum (karabiberi yemeğin suyunada atabilirsiniz) ocağımızın altını açıyoruz bir çırpma teli yahut kepçe ile sürekli kaynayana kadar karıştırıyoruz.
  4. daha sonra et suyundan alıp yoğurdumuzla ılıştırıyoruz ve yoğurdumuzu yuvalama suyuna katıyoruz kepçe ile karıştırıyoruz tuzumuzu ekliyoruz üzerine zeytinyağında nane yakıp döküyoruz afiyet olsun.
Yuvalama Tanımı Fotoğraflı Yapılışı